Siyaset

EMEP Kocaeli Büyükşehire Reyhan Başaran’ı bağımsız aday gösterdi

EMEP Kocaeli Büyükşehire Reyhan Başaran’ı bağımsız aday gösterdi Başaran; “Alın teriyle geçinen bu kentin değerlerini üreten emekçi kardeşlerimin sadece projelerin yarıştığı, adına şeffaflık denilen ama belediyenin hiçbir harcaması ve de kararı hakkında bilgi sahibi olamadığı bir yerel yönetim anlayışından bıktığını biliyorum” dedi. detaylar haberimizde…

EMEP Kocaeli Büyükşehire Reyhan Başaran’ı bağımsız aday gösterdi

EMEP Kocaeli Büyükşehir belediye başkanlığı için 31 mart yerel seçimlerinde bağımsız aday çıkaracağını duyurmuştu.

EMEP Kocaeli‘de Reyhan Başaran‘ı bağımsız aday olarak tanıttığı açık hava toplantısında, Reyhan Başaran önce kendini tanıttığı konuşmasında şunları söyledi:

“Bu kentte emekçilerin seçeneği var”

Basın emekçileri, sayın genel başkanım, partili arkadaşlarım ve sevgili Kocaelili emekçiler hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün birlikte bir yola çıkıyoruz. Biz işçiler, emekçiler, bu kentin, bu ülkenin bütün değerlerini yaratanlar olarak “bu kent bizim ve biz yöneteceğiz” diyoruz. Yola çıkış nedenimiz tam da bu. Sermayenin her renkten partileri karşısında emekçilerin de bir seçeneği var demek için buradayız. Bu yolda bana omuz verdiğiniz, yanımda olduğunuz için hepinize sonsuz teşekkürler. Biliyorum ki hep birlikte bu kentte emekçilerin seçeneğini var edeceğiz.

Tanıtım toplantısından sonra tanıtım yürüyüşü…

“30 yıldır Kocaeli’nde yaşıyorum”

Adaylık açıklamama kendimi tanıtarak başlamak istiyorum. 1978 Karabük doğumlu, aslen Trabzonluyum. Anadolu Üniversitesi‘nde Yerel Yönetimler okudum, 2 çocuk annesi emekçi bir kardeşinizim. 30 yıldır Kocaeli’nde yaşayan biri olarak kadın-erkek, genç-yaşlı emekçi kardeşlerimin söz sahibi olduğu, karar verdiği, denetlediği bir yerel yönetim anlayışını hep birlikte hayata geçirmek üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına Bağımsız olarak aday olduğumu ilan ediyorum.

“Partilerin programlarının sermaye karşıtı emek yanlısı olması gerekiyor”

Bütün seçim dönemlerinde olduğu gibi, sermaye partilerinin sadece oy alabilmek için, hayatımızı kolaylaştırmak adına hiç bir içeriği olmayan çeşitli projelerden söz ettiklerine tanıklık ediyoruz. Ne fikri ne de karar aşamasında söz sahibi olmadığımız projeler bunlar. Alın teriyle geçinen bu kentin değerlerini üreten emekçi kardeşlerimin sadece projelerin yarıştığı, adına şeffaflık denilen ama belediyenin hiçbir harcaması ve de kararı hakkında bilgi sahibi olamadığı bir yerel yönetim anlayışından bıktığını biliyorum. Bu sermaye partilerinin adayları da en çok şeffaflık, katılımcılık, halkçılık gibi kavramları kullanıyor. Ama biliyoruz ki bu kavramların hayata geçirilmesi için bu partilerin programlarının sermaye karşıtı emek yanlısı olması gerekiyor. Öyleler mi hayır. Yani düpedüz bizleri kandırıyorlar. Onların belediyecilik anlayışı biliyoruz ki rantçı. İşbaşına geçtikleri anda bu rantın paylaşımının derdine düşüyorlar. Bu anlayışta işçi yok, emekçi yok, kadın yok, genç yok, engelli yok. Kısacası bizler yokuz.

“Halk meclislerine dayalı halkçı yerel yönetim”

Bu kentin emekçileri seçeneksiz değildir. Sermaye partilerinin karşısında emek cephesinde bir yerel yönetim hepimizin hakkıdır. Bu, halk meclislerine dayalı ve bu meclislerin en üst organı olduğu demokratik ve halkçı yerel yönetim modelidir. Kitle örgütü dernek ve oda temsilcilerinden, çevre, spor, kültür sanat örgütlerinden, inanç kurumlarından, gençlik, çocuk ve engellilerin temsilcilerinden oluşacak ve kadınların eşit temsiline dayanacaktır. Belediye başkanı ve meclis üyeleri halk meclisinin birer parçası olacaktır. Görevini yapmayan Belediye Başkanı halk meclisi tarafından geri çağırılabilecektir.

Sevgili Kocaelili emekçiler, kentimizin toprağı, havası, suyu bizden başka kimseye ait değildir. Ve oturduğumuz kentte insanca yaşamak bir mucize değildir. Tüm emekçilerin hayatını kolaylaştıran, tüm değerlerinden hep birlikte faydalanılan, halkın tüm ögelerinin yer aldığı Halk meclisleri, mahalle ve iş yerlerinden seçilecek temsilcilerden, muhtar ve azalar da söz sahibi olduğu bir belediyecilik için, asla seçeneksiz değiliz.

Gelin hep birlikte “bu kent bizim ve biz yöneteceğiz” diyelim. Kentimizi sermaye partilerinin rant ve talan alanı olmaktan çıkaralım.

Tek adam ittifakına oy yok
İş, ekmek, özgürlük mücadelesinde birleşelim!

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica