Siyaset

EMEP: “Unutmayacağız ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz”

Ankara Katliamı'nın yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, "Unutmayacağız, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi.

EMEP: “Unutmayacağız ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” … Erkan; “Yargı tüm kanıtlara karşın, katliamın tüm sorumlularını yargılamamakta direnmektedir. Ancak ülkede yaşayan herkes o gün ne olduğunu bilmekte ve adaletin hiçbir kuşku bırakmayacak biçimde tesisini talep etmektedir” dedi. detaylar haberimizde…

EMEP: “Unutmayacağız ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz”

Ankara Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, “Unutmayacağız, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 5. yıl dönümü ile ilgili açıklama yapan Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Arzu Erkan, katliamda hayatını kaybeden 103 kişiyi saygıyla andıklarını belirterek “Unutmayacağız, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“BARIŞ, ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN SİMGESİ OLDULAR”

10 Ekim 2015 gününden bu yana 5 yıl geçtiğini ve 5 yıl önce Ankara’nın ortasında yaşananların hâlâ hafızalarda olduğunu vurgulayan Erkan, “Aradan geçen zaman içinde ne unuttuk ne de adalet mücadelesinden vazgeçtik. O gün hayatını yitiren 103 kişiyi saygıyla anıyor ve isimlerinin ülkenin barış, özgürlük, demokrasi mücadelesinin simgeleri olduğunu belirtmek istiyoruz” dedi.

Beş yıl önce Ankara’nın ortasında yaşanan bu katliamın; 2015 Türkiye’si konuşulmadan, Diyarbakır, HDP mitingi ve Suruç saldırıları ve ilişkileri görülmeden, IŞİD’le siyasal iktidar ilişkisi tartışılmadan, 2015 haziran ve kasım seçimleri arasında iktidarın yeniden nasıl tesis edildiği anlatılmadan konuşulamayacağını vurgulayan Erkan şunları söyledi:

“5 yıl önce haziran seçimleri sonunda ‘Kaos istiyorsanız buyrun’ diye ilan edilen süreç bugünün iç ve dış politikasında benzer şekilde devam etmektedir. Türkiye müttefikliği de Libya’da, Azerbaycan’da savaşmaya gönderilen silahlı gruplar hem iç kamuoyunda hem de uluslararası mecralarda tartışma konusudur. Siyasi iktidar ideolojik ve politik olarak dinci, mezhepçi, selefici yaklaşımda hâlâ ısrar etmektedir.”

“ADALET HİÇBİR KUŞKU BIRAKMAYACAK BİÇİMDE TESİS EDİLMELİ”

Beş yıldır devam eden yargı süreci; katliamın sadece bir IŞİD katliamı olarak kabul edilemeyeceğini her türlü yönü ile gösterdiğini ifade eden Erkan; “Katliama giden yolda IŞİD’in bu topraklarda örgütlenmesine nasıl göz yumulduğu, katliam planının nasıl engellenmediği, sanıkların nasıl yakalanmadığı, miting için gerekli güvenlik önlemlerinin nasıl alınmadığı adalet mücadelesi ile tartışmasız bir şekilde ortaya çıkmıştır. Yargı tüm kanıtlara karşın, katliamın tüm sorumlularını yargılamamakta direnmektedir. Ancak ülkede yaşayan herkes o gün ne olduğunu bilmekte ve adaletin hiçbir kuşku bırakmayacak biçimde tesisini talep etmektedir” dedi.

10 Ekim 2015 günü için adalet talebinin sadece o gün hayatını kaybedenler için değil; tüm ülkenin tüm yurttaşların güvenle yaşayabileceği, demokrasinin, barışın, kardeşliğin tesis edildiği bir ülke mücadelesi için çok önemli olduğunun altını çizen Erkan; “Unutmayacağız, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti.

EMEP, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda 16 üye ve yöneticisini kaybetmişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica