Genel

Erdoğan hedef gösterdi 7 öğrenci gözaltına alındı

Erdoğan hedef gösterdi 7 öğrenci gözaltına alındı AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” diyerek hedef gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bu sabah polis baskınlarıyla gözaltına alındı. Açıklama yapan öğrencilerin avukatı İnayet Aksu, eylemle ilgili toplam gözaltı sayısının 7’ye çıktığını söyledi. Erdoğan hedef gösterdi 7 öğrenci gözaltına alındı detaylar haberimizde…

Erdoğan hedef gösterdi 7 öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin merkezine girmesini lokum dağıtarak kutlayan öğrenciler ile “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” diyen öğrenciler arasında çıkan gerilim sonrasında gözaltına alınanların sayısı 7’ye çıktı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, bu sabah saat 05.00 sıralarında polisin ev ve yurtlara düzenlediği baskınlarda gözaltına alındı.

“Polis, yurtta GBT kontolü yaptı”

Kuzey Kampüse gelen polisler, eş zamanlı olarak 2. yurt ve 4. yurtta GBT kontolü yaptı. Polislerin Kuzey Kampüsü kütüphanesi sesli çalışma bölümünde de GBT kontrolü yaptığı ifade edildi. Baskın ve aramalar sırasında Maksist Fikir Topluluğu (MFT) üyeleri Ada Kök ve 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Evrensel‘e konuşan öğrenciler, baskın sırasında akrep tipi zırhlı araç, TOMA ve gözaltılar için boş otobüs getirildiğini ifade ettiler.

Öğrenciler, yurt baskınıyla aynı zamanda kamera kayıtlarından tespit edilen ve ikametgahı belirlenen bazı öğrenci evlerine de baskın yapıldığının bilgisini paylaştı. Polisin elinde bir arama listesi olduğunu tahmin ettiklerini ifade eden öğrenciler, listede kaç kişinin olduğunu bilmediklerini ifade ettiler.

Kampüste tedirgin ve gergin bekleyiş sürerken, konuyla ilgili olarak Pazartesi (bugün) üniversite rektörü ile öğretim üyeleri arasında bir görüşme yapılacağı öğrenildi.

3 öğrenci daha gözaltına alındı

BBC Türkçe‘ye açıklama yapan öğrencilerin avukatı İnayet Aksu, eylemle ilgili toplam gözaltı sayısının böylece 7’ye çıktığını söyledi.

Yurtlara polis baskını…

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsüne bu sabah saat 05:00 sıralarında polislerin gittiği, yurtlara baskın ve kütüphanede arama yaptıkları öğrenildi.

Üniversite öğrencisi Cihangir Öz BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, sabah 04:30 sıralarında kampüste akrep ve kirpi tipi zırhlı araçlarla, polis otobüsleri gördüğünü söyledi.

BBC Türkçe’nin konuştuğu üniversite öğrencileri arkadaşlarının ifadelerine dayanarak, polisin kütüphanede kimlik araması yaptığını da söylediler.

19 Mart Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesinde Afrin harekâtına katılan askerler için lokum dağıtan öğrencilere, başka bir grup öğrenci ‘İşgalin ve katliamın lokumu olmaz’ yazılı pankart açarak tepki göstermişti.

Gözaltı sayısı 7’ye çıktı…

Avukat Aksu’nun verdiği bilgilere göre 22 Mart günü 6 öğrenci gözaltına alındı, eyleme katılmadıkları anlaşılan 3 öğrenci bir gün sonra serbest bırakıldı. 23 Mart’ta bir öğrenci daha gözaltına alındı. Bugünkü gözaltılarla birlikte böylece gözaltındaki öğrenci sayısı 7’ye çıktı.

Aksu, bir günlük avukat görüş yasağı nedeniyle bugün gözaltına alınan öğrencilerle Pazartesi sabahı görüşebileceğini söyledi.

Aksu, serbest bırakılan öğrencilerle görüştüğünü, öğrencilerin gözaltı sırasında herhangi bir kötü muameleye maruz kalmadıklarını söylediklerini aktardı.

“Türk Ceza Kanununa göre yargıyı etkileme suçu işliyor”

Aksu BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eyleme katılan öğrencilerle ilgili sözlerine tepki gösterdi.

Avukat Aksu, “Türkiye’de kararı yargılama sürecinden sonra bağımsız hakimler ve mahkemeler verir. Cumhurbaşkanı Erdoğan herkesten önce öğrenciler için ‘terörist’ diyerek kararı verdi. Cumhurbaşkanının bu sözleri açıkça Türk Ceza Kanununa göre yargıyı etkileme suçu oluşturuyor. Bu yargı sürecini siyasi olarak baskı altına alma çabasıdır” dedi.

“O komünist, o vatan haini terörist gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Samsun’da yaptığı konuşmada “O komünist, o vatan haini terörist gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” demişti.

“O terörist gençlerle ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz”

TSK ve ÖSO militanlarının Afrin’e girmesi üzerine lokum dağıtan gruba müdahale eden üniversiteliler hakkında Erdoğan, “Lokum dağıtanlara bu şekilde davrananlara haddini bildirmek benim ve devletin görevidir. Okul bahçelerinde terör estirenlere meydanı bırakmayacağız” demişti. Erdoğan, dün yaptığı konuşmada da “O komünist, o vatan haini, terörist gençler onların masalarını dağıtıyor. O terörist gençlerle ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bu gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” sözleriyle üniversitelileri hedef göstermeye devam etmişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica