Siyaset

Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim

Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim Salı günü böyle bir durum ortaya çıkınca aynı gün benimde malum grup konuşmam vardı. Orada yine 2019’u vurguladım ben. Çünkü arkadaşlarımın henüz ne diyeceğini bilmiyordum. Daha sonra hemen toplantı odamızda arkadaşlarımı toparladım ve ilk değerlendirmeyi yaptım. Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim detaylar haberimizde…

Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim

NTV ekranlarında yayınlanan Siyasi İşler Özel programında Ahmed Arpat moderatörlüğünde Okan Müderrisoğlu, Serpil Çevikcan ve Mustafa Kartoğlu’nun sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, baskın seçim kararına ilişkin, “Erken seçim, AK Parti olarak bizim prensiplerimiz içinde olmamıştır. Son Cumhur İttifakını beraber gerçekleştirdiğimiz müttefikimizin talebi durumu değerlendirmemizi gerektirdi” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Grup toplantısında 2019’u vurguladım”

“Sayın Bahçeli’nin de Çarşamba günü saat 13.30 için bir mutabakatı olmuştu. Salı günü böyle bir durum ortaya çıkınca aynı gün benimde malum grup konuşmam vardı. Orada yine 2019’u vurguladım ben. Çünkü arkadaşlarımın henüz ne diyeceğini bilmiyordum. Daha sonra hemen toplantı odamızda arkadaşlarımı toparladım ve ilk değerlendirmeyi yaptım. Bu değerlendirmeden sonra bir de geniş çaplı değerlendirelim istedim. Sonrasında bizim için artık erken seçim noktasında bir tarih ve bu konuyla ilgili takvimin belirlenmesi kalıyordu.”

Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim

“Çarşamba günü sabahı tekrar arkadaşlarımla bir görüşme yaptım. Sayın Bahçeli ile görüşmeye bu şekilde girdik ve görüşmemiz esnasında teklifimizi bizlerde aynen kendi tekliflerine karşı teklif olarak sundum. Olumlu yaklaştılar ve 24 Haziran’ı gerek ülkemizde okulların kapanmasını düşünerek gerek üniversite imtihanlarının yapılacağını düşünerek, malum YÖK Cumhurbaşkanlığına bağlı olduğu için. Burada çok seri karar alabilmenin bir ispatı da oldu bu. Hemen sayın başkana konuyu arkadaşlarım ilettiler ve hemen YÖK toplandı ve bir hafta sonraya imtihanları aldılar. Biz de 24 Haziran kararını aleniyete geçirmiş olduk. 24 Haziran tarihini erken seçim tarihi olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapmış olduğu basın toplantısında açıklamış oldum. Böylece 24 Haziran artık yaz tatiline filan gitmeden bayramın hemen ertesinde, üniversite imtihanlarına hemen hazırlık noktasında 1 haftalık süreyi koyarak giriyoruz.”

“Yolda bir kısmını dinleme imkanım oldu”

“Sayın Bahçeli’nin grup konuşmasına başladığı anı dinledim sonra yola çıktım. Yolda bir kısmını dinleme imkanım oldu. Meclis’e geldiğimde Başbakan Binali bey (Yıldırım) ve Başbakan Yardımcım Hayati bey (Yazıcı) vardı. Onlarla kısa bir değerlendir yaptık. Sonra kendi grup konuşmama çıktım.”

“Milletimiz tamam derse saygı duyarız”

“Erken seçim, AK Parti olarak bizim presiplerimiz içinde olmamıştır. Son Cumhur İttifakı’nı beraber gerçekleştirdiğimiz müttefikimizin talebi durumu değerlendirmemizi gerektirdi. Bahçeli’nin konuşması öncesinde durumu değerlendirmemiz söz konusu değil. Ben 1,5 yıl daha Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma rahatlığına erişebilirdim. Sadece ülkemizin huzuru, refahı nerede diye düşünüyoruz. Milletimiz devam derse devam ederiz, tamam derse saygı duyarız.”

Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim

Ana muhalefetin bir erken seçim hırsı var onun da hırsını rahatlatalım istedik. Şimdi er meydanında milletimiz hesabını soracak.

Demokrasi, hak ve özgürlükler, adalet, kalkınma ve atılım noktasında yaptıklarımız ortada. Bu noktada bizim herhangi bir sıkıntımız yok.”

“Afrin’de 4 bin 254 terörist etkisiz hale getirilmiştir”

Şu an itibariyle Afrin’de 4 bin 254 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kuzey Irak’ta 346 terörist etkisiz hale getirilmiştir. İçeride 240 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ben bu noktada silahlı kuvvetlerimizi, korucularımızı, jandarmamızı, polisimizi gerek şahsım gerekse milletim adına kutluyorum, tebrik ediyorum; bütün bunların yanında Özgür Suriye Ordusu’nu da tebrik ediyorum.

Bizim 56 şehidimiz var. Bizim 56 şehidimizin yanında ÖSO yüzlerce şehit vermiştir. Bu konuda en ufak bir ayrım yok Mehmetçiğimize olan onların sadakatı bağlılığı, Mehmetçiğimizin onlara olan sevgisi sadakati nasıl bunlar bir oldular beraber oldular da bu operasyonlarda bu başarıyı sağladılar, bana adeta Çanakkale’yi andırıyor.

Çanakkale’de nasıl sadece Mehmetçiğimiz yoktu, Bosna Hersek’ten tutun dünyanın başka yerlerinden Müslümanlar gelip nasıl Mehmetçiğimizle beraber olduysalar burada da benzer tabloyu görüyoruz. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize Allah’tan özellikle şifalar diliyorum.”

Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim

“911 km sınır kimin sınırı?”

“Batının tehdit projeksiyonu var. Güneydeki YPG/PKK/DEAŞ bunlar söyleniyor. DEAŞ’a karşı savaştır gibi laflar ediliyor. Nereye kadar buna inanacağız. 5 bin tır ABD buraya silah gönderiyor. 2 bin kargo uçağıyla buraya malum silahlar geliyor. Buraya biliyorsunuz 20 kadar üs var bunlar indiriliyor. Biz şunu düşünüyoruz Kuzey Suriye’de bu üsler kime karşıdır? 911 km sınır kimin sınırı? İkinci derecede olsa olsa İran olabilir, üçüncü derecede Rusya var. Rusya ikinci derece de denilebilir 5 üssü var. Türkiye birinci derece. Türkiye NATO’da değil mi? Biz paramızla ABD’den silah alamıyoruz ama ABD bu teröristlere bu silahları ücretsiz verebiliyor. Demek ki tehdit öncelikle stratejik ortaklardan geliyor. Göbeğimizi kendimiz kestik adımımızı attık.

Uluslararası hukuk öne çıkarılarak süreç devam etmeli. Suriye tarafından ciddi tehditler aldığımız yerler var.”

“Temayül olmadan milletvekili adaylarını belirlemek doğru olmaz”

“Buradaki bütün hedef, Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklayacağı seçim takvimidir. Onlar resmi seçim takvimini açıklayacak ki biz de gerçi önceden bazı hazırlıklar var ama kendi takvimimizle onu örtüştüreceğiz. Böylece yol haritamızı da ona göre belirleyeceğiz. Temayül olmadan milletvekili adaylarını belirlemek doğru olmaz. Her an seçime rahatlıkla girebilecek noktadayız.”

“Hükümetimiz ve partimizin tavrı 2019 Kasım seçimlerine kadar dişimizi sıkmaktan yanaydı” dediniz. Neden dişlerinizi sıkıyorsunuz?

“Öyle bir bürokratik oligarşi varki bu olgarşi atacağınız her adımda adeta bileklerinizde bir kelepçe. Ben ilk milletvekili seçildiğim andan itibaren bürokrasiye karşı mücadele verdim. Ama parlamenter sistemde bir yere kadar başarabiliyorsunuz. Yasama yürütme ve yargı şimdi daha farklı çalışacak. Bu güçler devleti bağlayan değil, devleti destekleyen bir güç olacak.

Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim

“MHP ile azami müştereklerimiz var”

“MHP ile normal şartlarda dahi azami müştereklerimiz var. Ama bir CHP’yle doğru dürüst asgari müştereğimiz bile yok. Niye? CHP gerektiği zaman teröristlerle kol kola girebiliyor. Ellerimizde çok belgeler var. Cumhur ittifakında bizim belirleyici 4 esasımız tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ve yerli ve milli olmamız. Böyle bir şey öbürlerinde olmadığı için bunlarla yapılması mümkün değil. Benim milletim bu ittifakın hasılasını görecek. Bu ittifaka sarılacak. Bunu başarmamız şart ki milletimiz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkabilsin.”

“Ülkende çalış halkına kendini anlat”

Ana muhalefetin ülkenin kalkınmasına bakış açısı milli değil. Bakıyorsunuz sizi Batı’ya sürekli şikayet eden bir anlayışı milli olarak değerlendirebilir misiniz? Arkasında terör örgütünün olduğu malum sözde parti ülke ülke dolaşıp bizi şikayet ediyor. Gel, ülkende çalış halkına kendini anlat.”

– Kılıçdaroğlu aday olur mu?

“Gönlüm aday olması yönünde, bu yarışa girsin. Başkasını aramasına gerek yok, kendisi meydana çıksın. Saadet Partisi ile 2-3 kez görüştük maalesef netice alamadık.”

“OHAL ile çok daha sağlıklı ve rahat bir kampanya yürütülecek”

“OHAL’in olmadığı dönemlerde terör bölgesi diyebileceğimiz bölgelerde çok sıkıntılar yaşandı. Bazıları onların oylarını kullanmak suretiyle PKK destekli partiler seçildi. OHAL ile çok daha sağlıklı ve rahat bir kampanya yürütme şansını tüm partiler kazanacaktır.

ABD’nin bu noktadaki beyanlarına ben önem vermiyorum. Kendimiz ne diyoruz bu önemlidir. AGİT sürekli olarak gözlemcilerini gönderdi. Türkiye’de hiçbir zaman seçim şaibeleri yaşanmamıştır. Biz yüzde 86 katılımla seçim gerçekleştirmiş ülkeyiz.”

Seçmen derlemelerini arkadaşlarıma yaptırtıyorum. Gideceğim iller olacak gidemeyeceğim iller olacak.

Erken seçim ile ilgili bir çağrı yapıldığını yolda dinledim

“İranlı turist buraya geldiğinde tümenle rahat rahat alışveriş yapabilmeli”

“Kur meselesinde yerli ve milli parayı önemsiyorum. Bunu hükümetler arasındaki anlaşmalarda ne kadar güçlendirirsek inanıyorum ki; kur baskısından ülkemizi kurtarmış oluruz. Bu işi altına endeksli yaparsak işimiz daha da kolay olur ama yapamadık, İranlı turist buraya geldiğinde tümenle rahat rahat alışveriş yapabilmeli. Ürünlerimizde aynısını yapabileceğiz. Rusya ile aynı şekilde ruble TL çalışabileceğiz. Ancak en ideali altını devreye sokmaktır.

“Batılılar gibi düşünmüyorum”

Faiz-enflasyon ilişkisinde hep doğru orantı var. Faizi yükseltirseniz enflasyon yükselecektir. Biz faizi düşürdükçe enflasyon düştü. Gezi olayları oldu bir anda faizi ne yazık ki çift haneliye çıktı. Değerlendirmem gene aynı, faizi düşürdükçe enflasyon da düşecektir. Batılılar gibi düşünmüyorum, kur noktasında en ideal olanı yerli ve milli paradır. Faizi düşürdükçe o da kuru aşağı çekecektir.

“400 dönümlük yerde paşa paşa yaşıyor”

“FETÖ ile mücadele kararlılıkla sürecek, taviz vermek mümkün değil. Arkasında ABD var, bu adam 400 dönümlük yerde paşa paşa yaşıyor. Brunson’u istiyorsanız, atılan adımlara bir bakın. Suçluları iadesi anlaşmasıyla bu adamı niye deport etmiyorsun? Yurt dışından 83 FETÖ’cüyü getirdik, bunlar kararlılıkla devam ediyor. 19 ülkeden 83 FETÖ yöneticisini getirdik. İstihbarat doğru çıkarsa Adil Öksüz’le ilgili adımı da atacağız.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica