Kültür-Sanat-Tarih

Halkevi Binası’nın restorasyonuna başlanacak

Halkevi Binası’nın restorasyonuna başlanacak … “Gebze Teknik Üniversitesi; Halkevi Binasını yapısal ve Geoteknik olarak değerlendirdiği, binanın gelecek kuşaklara güvenle devredilmesini sağlayacak…” detaylar haberimizde…

Halkevi Binası’nın restorasyonuna başlanacak

İZMİT HALK EĞİTİM MERKEZİ VE AKŞAM SANAT OKULU BİNASI’NIN RESTORASYONU İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Kocaeli Valiliğinden yapılan açıklama:

İzmit ilçesi Tepecik Mahallesi’nde bulunan, mülkiyeti Hazineye ait ve Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsisli olan İzmit Halkevi Binasının zaman içerisinde bariz bir şekilde yıpranması nedeniyle; binanın günümüzün şartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla başlatılan ancak çeşitli nedenlerden dolayı devam edemeyen çalışmalar, Vali Seddar Yavuz’un 26 Kasım 2020 günü yaptığı ziyaret sonrasında verdiği talimatlarla hızlı bir şekilde yeniden başlatılmıştır.

Kocaeli Valisinin talimatları doğrultusunda zaman kaybedilmeksizin bina boşaltılarak Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına teslim edilmiştir. Sonrasında Gebze Teknik Üniversitesi ile binada gelişen son durumların incelenmesi ve mevcut projelerin yeniden gözden geçirilmesi konusunda 08 Ocak 2021 tarihinde sözleşme imzalanmış, Gebze Teknik Üniversitesi binanın deprem performansının incelenmesi, güçlendirmeye yönelik öneriler ve teknik değerlendirmelerin yapılması amacıyla binayı yapısal ve Geoteknik olarak değerlendirme çalışmalarına başlamıştır.

Gebze Teknik Üniversitesi; Halkevi Binasını yapısal ve Geoteknik olarak değerlendirdiği, binanın gelecek kuşaklara güvenle devredilmesini sağlayacak, bunu yaparken de binaya en az müdahale ve yapının tarihi belge ve estetik değerinin korunmasını ana amaç olarak belirlediği çalışmalarını 08 Mayıs 2021 tarihinde tamamlayarak hazırladığı Raporu Valiliğimize teslim etmiştir.

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, GTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Akbaş ve çalışmayı yapan üniversitenin çok kıymetli öğretim üyeleri 10 Mayıs 2021 günü Vali Seddar Yavuz’a sunum yaparak çalışmalar ve düzenlenen rapor hakkında bilgilendirme yapmışlardır.

İzmit Halkevi Binası’nın mevcut haliyle çok kapsamlı güçlendirmeye ihtiyaç duyulmadan restore edilebileceği anlaşılan bilgilendirmelerin sonunda Vali Seddar Yavuz, Gebze Teknik Üniversitesi’nin çalışmasında ulaştığı sonuçlara ve düzenlenen rapora göre mevcut güçlendirme ve restorasyon projesinin revizyonunun tamamlanarak restorasyon işine başlanması ve Halkevi Binası’nın bir an önce Kocaelili Hemşehrilerimizin kullanımına açılması talimatını vermiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica