Genel

Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi

Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ Ana Çatı Davası’nın bugünkü celsesinde Ahmet Zeki Üçok ve Fehmi Koru tanık olarak dinlendi. Koru ifadesinde MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Pensilvanya’ya iki kez gittiğini söyledi. Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi detaylar haberimizde…

Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen “FETÖ Ana Çatı Davası”nın bugünkü celsesi Balyoz kumpası sanıklarından eski Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok’un tanık sıfatıyla ifade vermesiyle başladı. Mahkeme, Fehmi Koru’nun ifadesinin ardından saat 18.00’da bugünkü celseyi bitirdi. Duruşmaya yarın da tanık dinlenmesiyle devam edilecek…

Fetö Çatı Davası’nın bugünkü duruşmasında neler oldu…

“FETÖ”nün TSK‘daki yapılanmasını anlatan Üçok, çeşitli yöntemlerle 8 bin uzman çavuş, subay ve astsubayın, 2006-2015 arasında da sadece 4 bin 212 öğrencinin atıldığını veya mobbingle ayrılmak zorunda bırakıldığını söyledi. Üçok, Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi kumpas davalarla gerçekleştirilen tasfiyeyle ilgili olarak da “958 kişi, Türkiye Cumhuriyetinin belki İstiklal Savaşı, Çanakkale Savaşında vermediği kadar subay, general katliamına maruz kaldı” dedi. Üçok 15 Temmuz’a gelinen süreçteki öngörüsüzlükten, yapılan uyarıları dikkate almayan mevcut komuta kademesi ile önceki iki Genelkurmay Başkanının sorumlu olduğunu vurguladı.

Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi

“Kayseri Işıkevleri davalarından…”

Üçok TSK’da “FETÖ” ile ilgili açılan ilk ve son dava olarak nitelendirdiği Kayseri Işıkevleri davalarından sonra başına gelenleri anlatırken, o dönem “FETÖ” medyasının yayınlarından örnekler verdi ve şöyle konuştu:

Habertürk‘ün patronunu Ergenekon’dan hapse atmakla tehdit ettiler”

“Sayın Hidayet Karaca gözaltına alındığında ‘özgür basın baskı altında’ dedi. Kayseri davasıyla ilgili bir haberden dolayı Habertürkün patronunu Ergenekondan hapse atmakla tehdit ettiler. Bu gazetecilik yapmadıklarının en önemli kanıtıdır. Şimdi masumiyet karinesinden söz ediyorlar. Bizler yargılanırken bu karine yok muydu ki, bizim ne kadar aşağılık olduğumuza dair yayın yaptılar. Bunların gazetecilik, basınla alakası yok. Adeta örgütün tabancası oldular. Maalesef Hidayet Bey de bunların başındaydı.”

Üçok yaklaşık yarım saat süren ifadesinin ardından soruları cevaplandırdı.

“TSK’da en ufak işlem yapılmaması bizi…”

Üçok, Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın bir sorusu üzerine cezaevindeyken TSK’da kimlerin cemaatçi olabileceğine dair liste hazırladıklarını, bu listedekilerin yüzde 98’nin 15 Temmuza karıştığını gördüklerini vurgulayarak,”Sadece ben 23 kuruma müracaat etmişim. Sivillerin buna ilgi göstermemesini bir yere kadar anlayabilirim, ama TSK’da en ufak işlem yapılmaması bizi 15 Temmuz kanlı kalkışmasına getirdi. Biz üzerimize düşeni yaptık. Gereğini yapması gerekenler komuta kademesidir” dedi.

Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi

Üçok şöyle devam etti:

“Bakın Sayın Hulusi Akar darbenin iki önemli ismi Partigöç ve Dişli için, ‘Bunlar sadece elim, kolum değil kalbim ve beynim’ diyordu. Altındakilerden bu kadar habersiz demeye dilim varmıyor, ama bunu söylüyorsa hakikaten haberi yok. Tehlikeli görmedikleri, tahayyül edemedikleri için önlem almadılar. Tabii bu mazeret değil.”

“Hidayet Karaca tetikçidir, bu işi yöneten odur”

Hidayet Karaca da Üçok’a iki soru sorup, Zir Vadisi kazısıyla ilgili STV’nin bulunan mühimmatların listesini kazıdan 1.5 saat önce yayımladığı iddiasının çok müşahhas bir örnek olduğunu belirterek bunun açığa kavuşturulmasını talep etti.

Karaca’nın bu sözlerine Üçok’un avukatı Şule Nazlıoğlu Erol şöyle tepki gösterdi:

“Bu işi yöneten odur”

“Canlı yayın yaptılar. Hidayet Karaca kendini aklamak için sorular sormaya kalkıyor, ama tetikçidir, bu işi yöneten odur. Bizzat bu örgütün kurucusu ve yöneticisidir. Hakim, savcılara talimat vermiştir. Silivri engizisyon tarzı bir mahkemeydi. Adalet duygumu yok ettiler burada. Hala bu kızgınlığımı atamıyorum.”

“Türkiye üzerinde oynanan büyük oyun hala görülmüyor”

Sanıklardan Kazım Avcı, Sincan Cezaevinden SEGBİS’le katıldığı duruşmada Zeki Üçok’a sadece 15 Temmuz’un konuşulduğunu, daha önceki darbelerin konuşulmadığını, Türkiye üzerinde oynanan büyük oyunun hala görülmediğini belirterek aynı zamanda sadece Ergenekon, Balyoz kayıplarının konuşulduğunu oysa 15 Temmuz’dan sonra tutuklanan insanlar arasında çok sayıda ölüm ve intihar yaşandığını ve bunlar hakkında tek kelime edilmediğini söyledi, “Bunlar da bu ülkenin insanıdır” dedi.

Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi

“ABD’nin maşaları”

Bunun üzerine tepki gösteren merhum Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, “15 Temmuzu yapanlar bu ülkenin insanları değil, ABD’nin maşalarıdır” diye bağırdı.

“Ali Tatar benim sesim senden çok çıkar”

Kazım Avcı da, “Ali Tatar benim sesim senden çok çıkar” diye karşılık verdi. Ahmet Tatar, “Ne söylediğini bil Kazım” diye bağırdı.

Kazım Avcı, Zeki Üçok’un verdiği cevaptan sonra da Ergenekon ve Balyozdakilerin sadece kendi yakınları için bağırdığını, bugünküler için bağırmadığını söyledi. Bunun üzerine mağdur müşteki tarafından “Ayıp” sesleri yükseldi.

Koru tanık olarak ifade veriyor

Duruşmanın öğleden sonraki bölümü sanık avukatlarının jandarmalarla yaşadığı tartışmayla başladı. Heyet yerini almadan yaşanan tartışmada jandarmalar, avukatların müvekkilleriyle görüşmesini engellemeye çalıştı.

Bu arada tanık Fehmi Koru da heyet gelmeden salona girince, görevliler tarafından dışarı çıkarıldı. İfadesinin başlangıcında Başkan Giray’ın sorusu üzerine tutuklu sanıklardan Ali Çelik ve Dilaver Azim dışındakileri tanıdığını belirten Koru Fethullah Gülen’le nasıl tanıştığını anlattı.

“Çok ileri noktalarda Gülen-Zaman ilişkisi organik hale dönüştü”

Başkan Giray’ın örgütün yemin metni, evler, abiler, yayın organlarıyla ilgili sorularını Koru özetle şöyle cevaplandırdı:

“Benim cemaatle hiçbir şekilde hiçbir dönemde öyle bir ilişkim olmadı. İzmir’den ayrıldıktan sonra Zaman’da başlayana kadar, hatta o dönem de dahil hiçbir şekilde yolum kesişmedi. Zaman, başlangıçta üç ortaklıydı. Benim bulunduğum dönemde ve mekanda gazete manşetleri Gülen’e fakslanmadı. Ama sonrasında merkez İstanbul’a taşındıktan sonra bunun olduğu kulağımıza geliyordu. Ancak o sıralar böyle kötü bir algılama söz konusu değil, normal bir işlem olarak görülüyordu. Çok ileri noktalarda Gülen-Zaman ilişkisi organik hale dönüştü. Ben zaten 1998’de ayrıldım. Şunun da bilinmesinde yarar olabilir; Bu Türkiye’de pek de adet dışı bir şey değil. Eğer bir faaliyet içindeyseniz gazete, dergi çıkarmanızdan daha doğal bir şey yok. Siyasi partilerin, cemaatlerin desteklediği yayın organları olmuştur. Bunların suç olarak görülmesi sonradan olmuştur.”

Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi

“Ben öyle bir şey duymadım”

Koru, Başkan Giray’ın Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın Zaman’da çalıştığı döneme ilişkin “Ortaklar arasında ihtilaf çıkınca İzmirli hoca hakem yapılır denildi” şeklindeki açıklamasını sorması üzerine, “Ben o olayı o şekilde hatırlamıyorum. Ben öyle bir şey duymadım. Nabi Avcı özel sohbette duymuş olabilir” dedi.

Başkan Giray tüm soruları Koru’nun kitabından yöneltti. Bunun üzerine Koru, “Kitabı gerçekten iyi okumuşsunuz” sözleriyle başkana teşekkür etti.

“Siz buna takiye diyorsunuz, olabilir”

17/25 Aralık operasyonları üzerine ABD’ye gidip, Gülen’den, Gül ve Erdoğan’a mektup getirme olayında kitabında yazdıklarını ve daha önceki açıklamalarını tekrarlayan Koru, şunları söyledi:

“Sulh mektubu gönderiyor, öte yandan 25 Aralık yaşanıyor. Bir din adamından bahsediyorsunuz, yakıştıramıyorsunuz. O zaman karşınızda konuşan bir din adamı. Sonra söylediklerinin doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Siz buna takiye diyorsunuz, olabilir. Ben ise derin cemaat olduğu kuşkusuna halen sahibim. Takiye, yalan, birtakım şeylere cevaz benim bulunduğum dönemlerde asla karşılaşmadım. Söylenenleri okuyunca şaşırıyorum. Dini bir cemaatin bunlara cevaz vermesi mümkün değil.”

“Hizmet ettiğinin düşünüldüğü dönemde herkes Fethullahçıydı”

Başkan Giray’ın, “15 Temmuz’dan sonra cemaatle ilgili düşünceniz değişti mi?” sorusu üzerine Koru, “Şaşkınları yaşıyorum. Bugün darbeyle irtibatları olduğu görülüyor” dedi. Sanıkları gazeteden tanıdığını, örgütle bağını bilmediğini belirten Koru, “Suç samur kürk olsa kimse giymek istemez. Ama hizmet ettiğinin düşünüldüğü dönemde herkes Fethullahçıydı” dedi.

Herkes Fethullahçıydı sözünü iktidarın himayesindeki Fehmi Koru söyledi

“Cemaat için önemli bir isimdi”

Koru, firari sanıklardan Önder Aytaç için, “Bu konulara meraklıdır. Tweetlerle meşhur oldu, ama ötesi var mı bilmiyorum”, Abdullah Aymaz için, “Cemaat için önemli bir isimdi. Saf bir insandı. Siyasete fazla kafası çalışmaz”, Harun Tokak için de, “Çok değerli bir insandı. Yanlışları önlemeye çalışıyordu. Sonradan farklı bir konuma gelmiş olmalı ki, listenizde yer alıyor” açıklamasını yaptı.

“Darbe girişimi öncesi sorsanız, silahla işi olmaz derdim”

Başbakanlık avukatı Samir Altunkaynak’ın, “Sizce FETÖ terör örgütü müdür?” sorusu üzerine Koru şöyle konuştu:

“Darbe girişimi öncesi sorsanız, silahla işi olmaz derdim. Hatta 15 Temmuz gecesi bile olamayacağını düşünüyordum. Ama bugüne geldiğimizde görülüyor ki, açık bir takım emareler var.”

“ABD’nin izniyle yapılabileceğini varsaydım”

Av. Hüseyin Buzoğlu, Koru’ya Ergenekon operasyonlarının 5 Kasım 2007’deki Bush-Erdoğan görüşmesinde kararlaştırıldığı iddiasını ve bugünkü gelişmelerden sonra “FETÖ-ABD bağlantısı” hakkında ne düşündüğünü sordu. Koru şöyle konuştu: “O benim tezimdi. Ergenekonu gladyovari yapılar olarak gördüğüm için ABD’nin izniyle yapılabileceğini varsaydım. Ben ülkede meydana gelen pek çok olayda ABD bağlantısı olduğunu düşünüyorum. Dün gece Halkbank Genel Müdür Yardımcısının tutuklanmasını da yeni bir sürecin başlangıcı olarak görüyorum.”

“Hakan Fidan Pensilvanya’ya iki kez gitti”

Av. Buzoğlu’nun bir başka sorusu üzerine Koru, “MİT Müsteşarının Pensilvanya’ya iki kez gittiğini biliyorum, ama dosya götürdüğünü bilmiyorum. Gidenler sadece dua almak için gitmiyordu. Bir güç olduğu kabul edildiği için gidiliyordu” dedi.

“Çatışma kaçınılmazdı”

17/25 Aralık olmasa da başka bir gün, başka bir vesileyle AKP-Cemaat ayrılığının yaşanacağına dikkat çeken Koru, “Çatışma kaçınılmazdı” dedi. Koru, “Gülen’in nihai siyasi hedefi nedir?” sorusunu da şöyle cevapladı: “Benim de en merak ettiğim konu budur. 15 Temmuz tabloyu tamamen değiştirdi. Son karenin boş bir kare olmadığı kanaatindeyim.”

“Belki daha kötüsü yaşanabilirdi, bilemem”

Ahmet Tatar da Koru’ya, “17/25 Aralık girişiminiz başarılı olsa, bir barış sağlansa 15 Temmuz yaşanmaz mıydı?” sorusunu yöneltti. Koru, “Belki daha kötüsü yaşanabilirdi, bilemem. 15 Temmuz’da yaşatılanlar asla tasvip edilecek olaylar değil” karşılığını verdi.

Alaaddin Kaya soru sormadan önce uzun uzun neyle suçlandığını açıklamaya çalışınca Başkan Giray, “Sanki Fehmi Koruyla bir yerde oturmuş, sohbet ediyor gibisiniz” uyarısında bulundu.

Yarın tanık dinlenmesine devam edilecek

Fehmi Koru’nun ifadesinin saat 18.00’da tamamlanmasının ardından bugünkü celse sona erdi. Davanın yarınki bölümünde de tanık dinlenmesine devam edilecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica