Sağlık

Hipertansiyon’dan ölümler yüzde 25’i buluyor

Ülkemizde, Hipertansiyon’dan ölümler yüzde 25’i buluyor. Her 4 ölümün 1’inin nedeni olan hipertansiyon, beyin kanamasından böbrek yetmezliğine, inmeden körlüğe kadar birçok hastalığa yol açıyor. En önemli sağlık sorunlarından biri olan, Hipertansiyon’dan ölümler yüzde 25’i buluyor.

Hipertansiyon’dan ölümler yüzde 25’i buluyor

Habere göre, Hipertansiyonun, çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu söyleyen Kardiyolog Prof. Tengiz; her 4 ölümün 1’inin nedeni olan hipertansiyonun, beyin kanamasından böbrek yetmezliğine, inmeden körlüğe kadar birçok hastalığa yol açtığını belirtti.

Hipertansiyonun, gerek yakalanma sıklığı gerekse yol açtığı kalp-damar hastalıkları bakımından çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İstemihan Tengiz; Türkiye’de her üç yetişkinden birinin hipertansiyon ile yaşadığını ve tüm ölümlerin yüzde 25’inden doğrudan yüksek tansiyonun sorumlu tutulduğunu söyledi.

“Hipertansiyonun önemli bir sağlık sorunu haline gelmesinin bir nedeni; hastalığın toplum içindeki farkındalık durumunun, ilaç kullanım ve kan basıncının kontrol altında olma oranlarının düşük olmasıdır” diyen Dr. Tengiz, şöyle devam etti:

“Ülkemizde tüm hipertansiyon hastalarının yaklaşık yarısı hipertansiyon hastası olduklarının farkında; yarısı ilaç kullanmakta ve ancak üçte birlik kısmının kan basınçları kontrol altındadır. İlaç kullanan hastaların ise yarısında kan basıncının kontrol altındadır.”

“TANSİYON ÖLÇÜMÜNÜN HAYATİ ÖNEMİ VAR”

Otomatik tansiyon aletlerinin en büyük dezavantajının hatalı ölçüm yapabilme riski olduğunu kaydeden Prof. Dr. İstemihan Tengiz; “Tansiyon ölçüm cihazının doğruluğu, doğru kan basıncı ölçümü için vazgeçilmezdir. Cihazların doğruluğunun ölçülmesi için protokoller uygulanmaktadır. Ölçümde kullanılacak cihazı alırken, bu protokollerden geçerlilik almış olanlardan tercih edilmelidir. Piller düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bilekten ölçen aletler daha popülerdir, bilek çapı obeziteden daha az etkilenir. Ancak unutulmamalıdır ki, ölçüm yeri küçüldükçe hata payı artar” diye konuştu.

TANSİYON ÖLÇERKEN BUNLARA DİKKAT

Yüksek tansiyonun çok sayıda hastalığa neden olduğunu belirten uzman, doğru tansiyon ölçümünün hipertansiyonun ilk tanısında önemli bir referans olduğunu vurguladı. Tengiz, acele ölçüm yapılması, hastanın yeterli süre dinlenmemesi, kolun çıplak olmaması, ölçüm sırasında elin yumruk yapılması; sırtın arkaya dayanmaması veya desteklenmemesi ve ölçüm yapılırken konuşulmasının hatalı sonuçlar doğurabildiğini aktardı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica