Siyaset

Hüda Par seçime katılma listesinde yer almadığı için itiraz etti

Hüda Par seçime katılma listesinde yer almadığı için itiraz etti Yapıcıoğlu, “Hem teşkilatlanma şartı hem de büyük kongresini gerçekleştirmiş olma şartını yerine getirmiş olmamıza rağmen bu yıl açıklanan listede ismimiz yoktu. Biz gerekli itirazlarımızı yaptık” dedi. Hüda Par seçime katılma listesinde yer almadığı için itiraz etti detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Hüda Par seçime katılma listesinde yer almadığı için itiraz etti

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bir araya gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, YSK’nın açıkladığı 24 Haziran’da seçime girebilecek partiler arasında yer almadığını ifade ederek itirazda bulunacaklarını söyledi.

“Biz gerekli itirazlarımızı yaptık”

Yapıcıoğlu, “Hem teşkilatlanma şartı hem de büyük kongresini gerçekleştirmiş olma şartını yerine getirmiş olmamıza rağmen bu yıl açıklanan listede ismimiz yoktu. Biz gerekli itirazlarımızı yaptık” dedi.

Ortak açıklama…

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası Karamollaoğlu ve Yapıcıoğlu, habercilere ortak açıklama yaptı.

“Ümit ederim ki bu problem çözülür”

Karamollaoğlu, görüşme esnasında memleket meselelerinin gündeme geldiğini söyleyerek, “Ama bir görüşme tarzında oldu. Kendilerinin seçime girme konusunda bir takım maalesef sıkıntılarının olduğunu duyduk. Bundan önceki seçimlere giren bir partinin genel seçimlerde birden bire seçime girecek partiler arasında sayılmamış olmasını da hayretle karşıladım. Çünkü geçmişte seçimlere girmişler. Ümit ederim ki bu problem çözülür. İYİ Parti’ninki çözüldü. Seçimin adil olması, seçime girme hakkı olan partilerin bu haklarını kullanmaları ile daha sağlam olur” dedi.

Yapıcıoğlu da, YSK’nın daha önce seçime girme yeterliliği bulunan partilerin listesini açıkladığını belirterek, şunları söyledi:

“2014 mahalli seçimlerde parti olarak katılma hakkı elde etmişti”

“9 partinin seçime girebileceği belirtilmişti. Bunların arasında HÜDA PAR yoktu. Fakat 2012 yılının Aralık ayında kurduğumuz partimiz 2014 mahalli seçimlerde parti olarak katılma hakkı elde etmişti. Bundan başka geçen sene Ocak ayında YSK’nın seçimlere katılma yeterliliğine sahip partilerin ilan edildiği listede yine partimizin ismi vardı. Hem teşkilatlanma şartı hem de büyük kongresini gerçekleştirmiş olma şartını yerine getirmiş olmamıza rağmen bu yıl açıklanan listede ismimiz yoktu. Biz gerekli itirazlarımızı yaptık. Daha önce dilekçemizi vermiştik. Bugün bir dilekçe daha verdik.”

“Sonra gerekli açıklamaları yaparız”

Yapıcıoğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayınız Erdoğan mı olacak?” sorusuna, “Bizim şu anda açıkladığımız bir adayımız yoktur. Şu anda hangi adayı destekleyeceğiz veya aday çıkarıp çıkarmayacağımız konusunda bir açıklamamız yoktur. Öncelikle seçimlere parti olarak katılma yeterliliğimizin YSK tarafından biz tescil edilmesini bekleyeceğiz. Ondan sonra gerekli açıklamaları yaparız” şeklinde cevap verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica