Ekonomi

İki Elti 700 bin TL hibe ile Besicilik Yapıyor

İki Elti 700 bin TL hibe ile Besicilik Yapıyor. Bursa’da market işletiyorlardı, işleri de iyiydi. Ancak Malazgirt’e dönüp, devlet desteğiyle hiç anlamadıkları besiciliğe başladılar. Bugün 120 baş hayvanın bulunduğu büyük bir tesise sahip olan Firdevs ve Nursel Öztürk, hem evlerine bakıyorlar hem de hayvanlarına bakıyorlar. Malzgirt’te İki Elti devletten aldıkları 700 bin TL hibe ile Besicilik Yapıyorlar. Bizde haber yaptık.

İki Elti 700 bin TL hibe ile Besicilik Yapıyor

Türkiye’de yapılan araştırmalar, “her 3 çalışandan 2’sinin kendi işinin patronu olmayı istediğini” ortaya koyuyor. Hâl böyle olunca çalışanlar normal işlerine devam ederken, her gün “Acaba ne iş yapabilirim” sorusuna da ciddi bir “mesai” ayırıyor. Ne alıp ne satsak, nereye, nasıl bir dükkân açsak diye düşünürken; karşımıza vergi, kira, personel, iş yeri giderleri gibi birçok masraf çıkıyor. Sonra bir daha düşünüyoruz, biraz daha araştırıyoruz.

Her zaman tüketicisi hazır

Kritik soru; hiç eskimeyecek, her zaman canlı, alıcısı hep bulunabilecek bir iş! Acaba hangisi derken; son zamanlarda bazı girişimciler ‘besicilik’te buluyor cevabı. Öyle ya; et hep gündemde. Üretimiyle, fiyatlarıyla, tüketimiyle. Her zaman tüketicisi hazır. Ama üreticisi! Meşakkati çok, acı sabır isteyen, ama nihayetinde tatlı meyve veren bir iş kolu besicilik.

Tesisi daha ileriyle taşıma gayretiyle çalışıyorlar

Son zamanlarda besicilikte başarı hikâyeleri de hiç az değil. Bunlardan biri de; Muş’un Malazgirt ilçesinde, 51 yaşındaki Firdevs Öztürk ile eltisi 46 yaşındaki Nursel Öztürk’ün kurduğu besi tesisi. 1 çocuk annesi Firdevs Hanım ve 3 çocuk annesi Nursel Hanım, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle büyükbaş hayvan tesisini kuruyor. İşe her sabah erken saatlerde hayvanları yemleme ile başlıyorlar, bir yandan hayvan alım ve satımlarına devam ediyorlar. Her geçen gün işletmelerini daha ileriyle taşıma gayretiyle çalışan eltiler; traktör de sürüyor, evlerinin işlerini ve çocuklarının bakımını da ihmal etmiyor.

Yüzde 65 hibe aldık…

Firdevs Hanım anlatıyor: “Daha önce Bursa’da market işletiyorduk. işlerimiz de çok iyiydi. Ama memleketimize dönüp, 6 yıl önce besiciliğe adım attık. Ve bu, hiç bilmediğimiz bir alandı. Yaptıkça çok iyi öğrendik. TKDK’ya başvurduk. Bizimkisi 1 milyon 200 bin TL’lik projeydi, 700 bin TL destek aldık. Yani yüzde 65 hibe! Müthiş imkân. 60 büyükbaş hayvanla başladık. Şu anda 100 tane besi hayvanımız var. Altı aylık alıyoruz, bakıyoruz ve besi zamanına gelince satıyoruz. 120 baş hayvanın bulunduğu bir tesise sahibiz. Hayvanlarımızı beslemek için çok rahat bir ortamımız var. Makine ekipmanlarımız mevcut. Bence bu, kadınlar için bir örnektir. Kadınlar, isterse her işi yapar”.

Bu arada milyonlarca çalışan araştıradursun, 2017 yılında 112 bin 450 kişi kendi iş yerini açmış bile!.. Rakamlar, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonundan. En çok tercih ettiğimiz işler; büfe, bakkal ve market işletmeciliği olmuş. Bunu da lokantacılık, kahvehane ve çay ocağı işletmeciliği takip etmiş. Kim bilir, belki besicilik de girişimcilerin aklına gelir. Belki hiç işi olmayanlar da dönüp buraya bir bakabilir! Böylece Anadolu insanı göç etmez, toprağına sahip çıkar, hem kendi kazanır, hem de memleket kazanır.

Besicilik hibeleri mi? Onu da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Muş Koordinatörü Beytullah Uygur’dan dinleyelim: Firdevs Öztürk ve Nursel Öztürk başvuruda bulundu. Biz de kendilerine desteği sağladık. Malazgirt’in ücra köşesinde bu işi çok güzel yapıyorlar. Et, süt olur, kültür balıkçılığı olur, birçok sektöre destek veriyoruz. Yüzde 50’den 70’e kadar bu destekler devam ediyor. Yatırım niyeti olan girişimcileri bekliyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica