Siyaset

İşçiler Posco’da Flormar’da grev yaparken neredeydi bu vekil arkadaşlar?

İşçiler Posco’da Flormar’da grev yaparken neredeydi bu vekil arkadaşlar?Hürriyet; “İşe alınanlar bir tanesi Nevzat Doğan’ın yeğeni, biri meclis üyesinin kızı, biri de Emine Zeybek’in gelini. Emine hanımın niye bağırdığı da belli oluyor. Şu kürsüye bir kere de vatandaş için, garibanlar için çıkın” dedi. detaylar haberimizde…

İşçiler Posco’da Flormar’da grev yaparken neredeydi bu vekil arkadaşlar?

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, işten çıkarma iddialarına ilişkin, “Belediye akraba cennetine dönmüş, neden bağırdıkları belli oldu” dedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet işten çıkarma iddiaları ile ilgili, “İşe alınanlar bir tanesi Nevzat Doğan’ın yeğeni, biri meclis üyesinin kızı, biri de Emine Zeybek’in gelini. Emine hanımın niye bağırdığı da belli oluyor. Şu kürsüye bir kere de vatandaş için, garibanlar için çıkın. Posco’da, Flormar’da o işçiler grev yaparken neredeydi bu vekil arkadaşlar?” diye sordu.

Makamda açıklama…

Geçtiğimiz günlerde Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, belediyeden 10 işçinin atıldığını iddia etmişti. Ardından Hizmet-İş üyeleri tarafından İzmit Belediyesi önünde eylem yapılmıştı. Konuyla ilgili İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Belediyesi Başkanlık makamında açıklamalarda bulundu.

“Elbette ki kendi ekibimi kurma hakkım vardır”

Toplantıya İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın ve İnsan Kaynakları Müdürü Sevtap Cengiz de eşlik etti. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Mazbatayı geç aldık. 15 gün bekledik ve göreve geldik. Görevi aldığımızdan bu yana büyük bir hassasiyetle, çalışan arkadaşlar için en iyi koşulu sağlamak adına çalıştık. Gerçekten liyakatla iş yapacak arkadaşları gözlemlemek adına kendime bir süre vermiştim ve hepsini gözlemleme fırsatımız oldu. Elbette ki kendi ekibimi kurma hakkım vardır. Ama bunu bir siyasi kadrolaşma olarak yapmıyorum. İstesem bugün AK Parti’yi eleştirdiğimiz gibi dışarıdan hiç iş bilmeyen birisini buraya amir memur yapabilirim. Ama bunu yapmak istemedim” dedi.

“Partililik başka, partizanlık başka”

Hürriyet açıklamasını şöyle sürdürdü: “Gözlemlerim çerçevesinde özellikle idari kadroda değişikliklerimizi yapmaya başladık. Aslında birçok müdürü görevden almadım. Birçok müdür kendisi ayrılmak istediğini söyledi. İnsan kaynakları ve temizlik işleri müdürümüzü görevden aldım. Bunların sebebi de atamalardaki usulsüzlük ve son zamanlarda gelen temizlik şikayetleri. Gözler hep İzmit Belediyesi’nde, bunun farkındayım. Şu anda yeni göreve geldiğimiz için bir hengame var. Ancak elimizden geldiğince titizlikle davranmaya çalışıyoruz. Partililik farklıdır, partizanlık başkadır. Ben eğer partizanlık yapsaydım, zamanında birilerinin yaptığı gibi insanları ot yolmaya gönderirdim. İzmit Belediyesi’nde seçim zamanında işe alınan birçok insan var. 29 kişi bu süreçte alınmıştır. Ben istesem geldiğim gibi o 29 arkadaşı işten çıkarabilirdim. Ancak bunu yapmadım. Sadece 2 arkadaşın, seçim sonrası 1 Nisan’dan sonra işe alınan arkadaşların işine son verdik. Bir de seçim öncesi ayın 29’unda bir meclis üyesinin kızı işe alınmıştır. Onların iş akdini yenilemedik. Deneme süresinin dolması sonrası iş akdini yenilemedik”

“Kıdem tazminatı alabilmeleri için”

“Bir 10 kişi tutturdular gidiyor” diyen başkan Hürriyet, 4 kişi kendileri çıkmak istediklerini beyan etti. Ben işten atsam hepsini aynı gün çıkarırdım. Ancak hepsi farklı tarihlerde işten çıkmıştır. Gördüğünüz gibi bir kişi borçlarının çok olmasından dolayı işten ayrılması ve kıdem tazminatı alması gerektiğini ifade etti. İnsan Kaynakları Müdürümüze bunu iletmesinin ardından bana bilgi geldi. Kıdem tazminatını alması için de bizim işten çıkarmamız gerekiyordu. Biz de kıdem tazminatını 2 taksitle ödemek şartıyla iş akdini sonlandırdık. Bunun yanında AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı’nın eşi de burada çalışıyormuş, ben bilmiyordum. O da ayrılmak istediğini söyledi ve yine kıdem tazminatını alması adına biz iş akdine son verdik. Hatta bunu sonra bizim aleyhimizde kullanmayın sizin için yapıyoruz dedim ve ‘Hayır ben öyle şeyleri doğru bulmuyorum’ cevabını aldım. Bununla ilgili Hizmet-İş sendikası da eylem yaptı biliyorsunuz. Bu eylem hukuksuzdur. Nevzat Doğan döneminde onlarca, yüzlerce işçi çıkarıldığında neden eylem yapmadılar? Hukuksuz eylem yapılıyorsa ben de idari yetkilerimi kullanırım ifadelerini kullandı.

“Bu tedirginlik niye?”

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “İlahi adalet denen bir şey var. Ben gerçekten kıyım yapmak istesem listede hep bir arkadaşın, bir yakını olan arkadaşların hepsini işten çıkarırdım. Bakıyorum bir tanesi Nevzat Doğan’ın yeğeni, meclis üyesinin kızı, Emine Zeybek’in gelini. Emine hanımın niye bağırdığı da belli oluyor. Şu kürsüye bir kere de halk için, garibanlar için çıkın. Posco’da, Flormar’da o işçiler grev yaparken neredeydi bu vekil arkadaşlar? Akrabaları tehlikeye girecek diye mi bu tedirginlik? Belediyeyi akraba cennetine çevirmişler. Ona rağmen yine de çalışmaya devam ediyor bu arkadaşlar. Elbette onlar olsaydı bunu geldikleri gün yaparlardı. İlahi adalet diye bir şey var. Bir çalışan sosyal medya hesabı üzerinden şöyle yazıyor: ‘Yatmaya geldik bir de üzerine belediyem para veriyor. Canım belediyem’ Şimdi siz olsanız bu arkadaşı ne yapardınız? İşine son verir miydiniz, vermez miydiniz? Temizlik işlerinde iş yapmayan, gölgede yatan mı ararsınız? Araba çalışır vaziyette işini yapmayan arabada uyuyan mı ararsınız? Bunları ne yapayım? Halkın parası bunlar. Bu kişilerin isimlerini rencide etmemek adına vermiyorum ancak önümüzdeki süreçte müfettiş geldiğinde tespit ettiğimiz usulsüzleri elbette bildireceğiz” dedi.

“Hani belediyenin borcu yoktu?”

Hürriyet açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Örneğin bakın; 1 sene boyunca Kartepe Çiçekçilik’ten alışveriş yapılmış. Ne yapılmış ya da yapılmış mı bilmiyorum. Kimsenin günahını almak istemem ama bakıyorum ki iş yapılan firmalar yine hep birilerinin yakınları ve hep aynı firmalarla işler yapılmış. Ee ne oldu o zaman bizim kendi esnafımıza? Şimdi TÜGVA’nın işlerine gelelim. Şimdi size nelerle karşılaştığımızı açıklayayım. 54 bin liraya tefrişat alımı, terlik, kahve, çay, ayna, çilingir vs. her şeyi biz karşılamışız. Yahu TÜGVA’nın terliğini, çilingirini bile biz karşılamışız. Toplamında bizim tahminimiz 1 milyonu bulacak gibi görünüyor. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyeyim. Hepsini tamamladığımda tam rakamı elbette açıklayacağım. Borçsuz belediye diyorlardı. Nerede borçsuz belediye? Resmi olarak 207 milyon borç bulunuyor. Bunu yıllara ayırdığımızda neredeyse 250 milyon TL borcumuz bulunuyor. Bunların hepsi israftır. Biz bir yandan iş üretmeye, bir yandan da bu israfları sonlandırmaya çalışıyoruz. Takdir edersiniz ki bütçeler benim bütçem değil, bunları yeniden düzenleyeceğiz ve elbette işimizi ince eleyip sık dokuyarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica