Ekonomi

İstanbul havalimanında DSG İnşaat konkordato başvurusunu yaptı

İstanbul havalimanında DSG İnşaat İstanbul Havalimanının bir bölüm kaba inşaatını, ince inşaatını ve asma tavan işlerini yapan DSG İnşaat konkordato ilan etti. İstanbul havalimanında DSG İnşaat detaylar haberimizde…

İstanbul havalimanında DSG İnşaat …

Son aylarda onlarca firmanın iflas korumaya karşı konkordato ilan etmeye devam ediyor. İstanbul Havalimanı, Rixos, Swissotel ve Four Seasons otelleri gibi yapıların inşaatlarında görev alan DSG inşaat konkordato ilan etti. Şirket İstanbul Havalimanında yer teslimi uzadığı için konkordato ilan ettiğini belirtiyor.

3 aylık geçici mühlet aldı…

Sözcü’den Derin Gökçe’nin haberine göre, İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesinin 12 Kasım 2018 tarihli kararına göre DSG İnşaat konkordato başvurusunda bulundu. DSG İnşaat’ın başvurusunu değerlendiren mahkeme şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet kararı verdi.

Dekorasyon ve duvar – zemin kaplamaları sektöründe faaliyet gösteren DSG inşaat birçok bilinen marka ile işbirliği yaptı. DSG inşaat ofis, otel, rezidans gibi büyük projelerin alt yüklenicisi olarak görev alıyordu.

“8 aylık yer 30 ay sürdü”

DSG İnşaat Genel Müdürü Cem Itırak 2014 yılının sonlarına doğru Türkiye pazarına döndüklerini ifade ederken İstanbul Havalimanı’ndaki inşaat işinin 8 ayda bitmesi gerektiğini fakat İGA’nın yer tesliminde geciktiği iddiasıyla inşaatın 30 ay sürdüğünü ifade etti.

“Bize yer teslim etme konusunda orada sıkıntı yaşandı”

Itırak, “7.9 milyon TL’lik bir kaba inşaat işi aldık. 8 ayda bitmesi gerekiyordu. İGA’nın yer teslim problemlerinden dolayı 30 ay sürdü. Bize yer teslim etme konusunda orada sıkıntı yaşandı. Bizim en büyük şanssızlığımız da maalesef son kapatılan kara parçası, bizim inşaatını yaptığımız alana denk geldi. PB 5 iskele binası… Bizi bu duruma getiren budur.” diye konuştu.

DSG’nin konkordato başvurusunun ardından İstanbul Havalimanı görevi sona erdi.

DSG İnşaat’ın görev aldığı projelerden bazıları:

3. Havalimanı Projesi İstanbul, Türkiye
Rixos Mriya 5 Star Hotel Resort Yalta (Kırım), Rusya
Hilton Bursa Convention Center & Spa Bursa, Türkiye
Jumeirah Zabeel Saray Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Four Seasons Bosphorus Luxury Hotel İstanbul, Türkiye
Rixos Al Nasr Hotel Tripoli, Libya
Rixos Almaty Hotel Almatı, Kazakistan
Swissotel the Bosphorus İstanbul, Türkiye
Tripoli Congress Center Tripoli, Libya
Sipopo Congress Center Malabo, Ekvator Ginesi
Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Antalya, Türkiye
Alupka Villa, Hotel & Spa Complex Yalta (Kırım), Rusya

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica