İGF

İşte Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesinin içeriği..

10 büyükelçinin açıklamasının ardından ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamayla; Viyana Sözleşmesi nedir sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

ANKARA (İGFA) – ABD Büyükelçiliği tarafından Viyana Sözleşmesi’ne vurgu yapılan açıklamanın ardından Viyana Sözleşmesi’nin ne olduğu gündem oldu.

VİYANA SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi, diplomatların görevli bulundukları ülkelerdeki diplomatik ilişkilerini, ayrıcalıklarını ve dokunulmazlıklarını belirleyen uluslararası bir anlaşmadır. TBMM’den alınan bilgilere göre, 18 Nisan 1961 tarihinde imzalanarak 24 Nisan 1964 tarihinde yürürlüğe giren Diplomatik ilişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’ne katılmamız uygun bulunmuştur.

18 Nisan 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesi şöyle:

1. Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür.

2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmi işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak diğer bir Bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.

3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica