Raporlar

Kadına şiddete karşı mücadele gününde ülkemizin kadınları sokaktaydı

Kadına şiddete karşı mücadele 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar meydanlara çıktı. İstanbul’da yapılan eylemde polis kadınların yürüyüşünü engelledi. Kadına şiddete karşı mücadele detaylar haberimizde…

Kadına şiddete karşı mücadele

İstanbul’da yürüyüşleri engellenen kadınların, İstiklal Caddesi’nin birçok sokağında basın metnini okumasının ardından polis Mis Sokak’ı kapattı. Büyükparmakkapı Sokak’ta toplanan kadınlara da polisin gazlı saldırıda bulunduğu öğrenildi.

Polis barikatını aşan bir grup kadın, İstiklal Caddesi üzerinde basın açıklaması yaptı. “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” sloganı atan kadınlar, “İyi hal indirimi cinayete teşviktir”, “İtaat etmiyoruz” ve “Aile değil kadınız” dövizleri taşıdı.

Polis saldırısına karşı zincir kurarak oturma eylemine başlayan kadınlar, “Ölmemize engel olun yürümemize değil” diyerek polise tepki gösteriyor.

AKP iktidarında büyüyen şiddet ortamından beslenen erkek şiddeti son 3 yılda en az 1021 kadını öldürdü. 3 yılda en az 870 kadın şiddet görürken en az 342 kadın da tecavüze uğradı.

Yurt genelinde eylem…

Muğla, Aydın, Antalya, İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde kadınlar eylemlerini yaptılar.

İstanbul…

25 Kasım Platformu’nun çağrısıyla biraraya gelen kadınlar Tünel Meydanı’nda buluşmaya başladı. Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüyecek olan İstanbul’daki kadınların bu yılki sloganı: “Erkek şiddetinin bahanesi çok, susmaya haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok”

Eyleme, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Eylemci kadınların sokaklarda okuduğu basın metni

25 Kasım niçin ‘kadına yönelik şiddetle mücadele günü’ ilan edildi?

25 Kasım; 1960’da Dominik Cumhuriyeti’nde faşist Trujillo Hükümeti’ne karşı ezilenlerin verdiği bu büyük mücadelede sembol haline gelen Mirabal Kardeşlerin tecavüz edilerek öldürüldüğü gündür.

Trujillo, bütün diktatörler gibi halka ölüm, baskı, zulüm dayatmış biri. Kendisine karşı çıkanlar ya tutuklanmış ya da faili meçhul bir cinayete kurban gitmiş. Yetmemiş askeri istihbarat servisine kurdurduğu “40” adlı hapishanede muhaliflerine işkence yaptırmış, birçoğunu elektrikli sandalyede öldürtmüştür.

Mirabal Kardeşler ve eşleri, Trujillo diktatörlüğüne karşı Clandestina isimli gizli bir örgüt kurdu. Trujillo yönetimine karşı insan hakları ve demokrasi için mücadelede simgeleşen kadınlar diktatörlük tarafından defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Bunlarla yetinmeyen Trujillo bir halk konuşmasında “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabal Kardeşlerdir” diyerek Mirabel Kardeşleri hedef gösterdi. Bu konuşmadan sadece 23 gün sonra, hapishanedeki eşlerini ziyaretten dönen üç kız kardeş, uçurumdan aşağı atılarak öldürüldü. Bu cinayet resmi kayıtlara “trafik kazası” olarak geçti.

Mirabal Kardeşlerin öldürülmeleri Dominik Cumhuriyeti’nde büyük bir tepki uyandırdı. Direniş güçlendi ve bir yılın sonunda diktatörlük devrildi.

1981 yılında Kolombiya’nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karaipli Kadınlar Kongresinde, Mirabal Kardeşlerin anısına 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edildi. Latin Amerika’nın ilerici kadınlarının bu kararı, aslında faşist diktatörlüklerin şiddetine karşı kadınlar cephesinden bir mücadele ilanıydı. Mirabal kız kardeşlerden birinin kod adının “Kelebek” olmasından da esinlenerek; o günden sonra üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerek dünyada “Kelebekler” adıyla anıldılar.

1981’den beri 25 Kasım, kadına karşı şiddetle mücadele etme günü olarak anılıyor. Bugün, kadına yönelik şiddetin devlet şiddetiyle nasıl iç içe geçtiğini gösteren ve kadın dayanışmasının şiddetle mücadelede en önemli dayanak olduğunu ifade eden bir gün olarak tüm dünya kadınlarının sokaklara çıktığı bir gün. Dünyanın her yerinde kadınlar bugün için eylemler, yürüyüşler ve kongreler düzenliyor. 1999’da ise Birleşmiş Milletler bugünü resmi olarak “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica