Genel

Kadına şiddete karşı mücadele kurumu Helkis Kadın Platformu kuruldu

Kadına şiddete karşı mücadele kurumu Helkis Kadın Platformu kuruldu Baskın, “Yaşamı savunmaya devam edeceğiz. İnanç ve kararlılıkla bedel ödenerek yaratılan değerlerin savunucusuyuz” dedi. Kadına şiddete karşı mücadele kurumu Helkis Kadın Platformu kuruldu detaylar haberimizde…

Kadına şiddete karşı mücadele kurumu Helkis Kadın Platformu kuruldu

23 kurum bir araya geldi…

Aralarında sivil toplum örgütleri, siyasi parti ve sendikaların da bulunduğu 23 kurum, bir araya gelerek kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek üzere Helkis Kadın Platformu’nu (HEKAP) kurdu.

“Sizden yana umudumuz yok, bizden yana umudumuz var”

Adını Sason’da ters laleleriyle ünlü Helkis dağından alan platformun duyurusunun yapıldığı konferans salonuna, “Sizden yana umudumuz yok, bizden yana umudumuz var” yazılı pankart asıldı.

Kadınlar, toplantıya mor kurdeleler takarak katıldı.

Eğitim – Sen kurumun bileşenlerinden…

HEKAP’ın bileşenlerinden olan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim – Sen) il yöneticilerinden olan Fehmiye Baskın, ortak açıklamayı okudu.

“Farkındalık yaratma iddiamız ortak etkinliklerin ihtiyacını doğurmuştur”

Kadınların özel yaşam ve kamusal alanda maruz kaldıkları sömürü, taciz, ayrımcılık politikalarına karşı verilen mücadelenin uzun olduğunu ifade eden Fehmiye Baskın, “Kadın bakış açısını hakim kılmak, ortak bir dil yaratmak çalışmamızın temelini oluşturmuştur. Farkındalık yaratma iddiamız ortak etkinliklerin ihtiyacını doğurmuştur” dedi.

“Artan çocuk istismarları olaylarında kadınların bu kentin en temel öznesi olarak bu tür vakaların peşini bırakmayacağız”

Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın ulaştığı nokta üzerinden önemle durmak ve arayışlarını ortaklaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Fehmiye Baskın, “Artan çocuk istismarları olaylarında kadınların bu kentin en temel öznesi olarak bu tür vakaların peşini bırakmayacağız. İstismarcıların hak ettikleri hukuki yaptırıma uğrayıncaya kadar peşlerinde olmak boynumuzun borcudur” dedi.

“Yaşanan hukuksuzluklara karşı mücadele edeceğiz”

Kadına yönelik şiddetin yapısal dinamiklerinden beslenen çok yönlü bir toplumsal sorun olduğunu dile getiren Fehmiye Baskın, yaşanan hukuksuzluklara karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

“İnanç ve kararlılıkla bedel ödenerek yaratılan değerlerin savunucusuyuz”

Fehmiye Baskın, “Yaşamı savunmaya devam edeceğiz. İnanç ve kararlılıkla bedel ödenerek yaratılan değerlerin savunucusuyuz. Elde ettiğimiz kazanımları korumak, büyütmek ve toplumsallaştırılmasını sağlamak için bir aradayız” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica