Sağlık

Karantina süreleri kısaldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki Koronvirüs Bilim Kurulu, karantina kuralları, tedbirleri ve aşı programıyla ilgili konuları görüşerek yeniden değerlendirdi. Karantina süresi 7 gün olarak güncellendi.

ANKARA (İGFA) –  Koronavirüs Bilim Kurulu'nun toplantısında karanti süreleri güncellendi. Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar veren Bilim Kurulu, pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlendiğini duyurdu.

“7 günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer” denilen güncellemede, “Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler yedi gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. Beşinci gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler” denildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica