Bilim-Teknoloji

Kocaeli Emek Gençliği: ‘Harçlar Kaldırılsın’

Kavuk; "Darıca’da 18 yaşındaki kargo işçisi Furkan Celep 'Bir ev ve bir araba için hayatımı heba etmeyeceğim’ diyerek, 39 yaşındaki Levent Akar Çayırova’ da borçları yüzünden intihara sürüklendi"

Kocaeli Emek Gençliği: ‘Harçlar Kaldırılsın’ … Kavuk; “Dersler ve sınavlar için sorunsuz bir altyapı oluşturulması ve erişim sağlayamayan tüm öğrencilere bilgisayar ve tablet gibi olanakların sağlanması acil bir ihtiyaç olarak karşımızda duruyor” dedi. detaylar haberimizde…

Kocaeli Emek Gençliği: ‘Harçlar Kaldırılsın’

Kocaeli Emek Gençliği, harç zamlarına karşı eylem gerçekleştirdi. Emek Partisi ve Eğitim Sen üyelerinin destek verdiği açıklamada harç zammına tepki gösteren ve pandemi süresince harç ödemek istemediklerini belirten Emek Gençliği Üyesi Cemre Kavuk, “Parasız, bilimsel ve demokratik eğitim talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.

“Harç yükü öğrencilerin sırtına yüklendi”

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, senato toplantısından sonra yaptığı açıklamada Tıp Fakültesi dışında tüm fakültelerde güz döneminin online olarak devam edeceğini açıkladı. Eğitim için teknik imkanları sağlayamazken üniversitenin bu konuda bir çaba göstermediği yetmezmiş gibi üstüne bir de harç yükünün öğrencilerin sırtlarına yüklendiğini belirten Kavuk, “Dersler ve sınavlar için sorunsuz bir altyapı oluşturulması ve erişim sağlayamayan tüm öğrencilere bilgisayar ve tablet gibi olanakların sağlanması acil bir ihtiyaç olarak karşımızda duruyor. Ekonomik krizin gittikçe derinleştiği, pandemi koşullarıyla beraber yoksulluğun arttığı, döviz kurlarının her gün yeni rekorlara koştuğu bu dönemde iktidar tüm faturayı halka kesti ve krizi sermaye için bir fırsat işçi ve emekçiler için ise bir fırsata dönüştürdü” dedi.

“Darıca’da 18 yaşındaki kargo işçisi Furkan Celep…”

İntiharların ardı arkası kesilmediği, her güne yeni intihar haberleriyle uyandıklarını belirten Kavuk, “Geçim derdi yüzünden, borçları yüzünden, bu dünyaya dayanamadığı için intihar edenleri görüyoruz. Daha geçtiğimiz günlerde Darıca’da 18 yaşındaki kargo işçisi Furkan Celep ‘Bir ev ve bir araba için hayatımı heba etmeyeceğim’ diyerek, 39 yaşındaki Levent Akar Çayırova’ da borçları yüzünden intihara sürüklendi. Bu gencecik insanların hayata karşı umudunun kalmamasının sebebi bu can alıcı düzeni yaratanlardır. Gelir eşitsizliği bu denli yükselirken zengin ile fakir arasındaki çatal gittikçe açılırken bu intiharlar faillerini göstererek bizi bu düzen öldürdü, bu düzeni yaratan ve koruyanlar öldürdü diyerek aramızdan ayrıldı. Durum böyleyken hala gençlerden alacak bir şeyleri olduğunu düşünenler harç yükünü de sırtlamamızı bekliyor. Ancak kabul etmiyoruz harç ödemeyeceğiz bize bıraktığınız yükleri almıyoruz” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ BİZLERİ SÖMÜRÜYOR”

Çoğu öğrencinin geçim derdiyle çalışmak zorunda kaldığını hatırlatan Kavuk, genellikle yoğun çalışma ve düşük ücretli işlerde çalışmak zorunda kalan öğrencilerin bir de harç zammı ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Üniversite tarafından açıklanan yıllık bütçenin yanında öğrencilerin ödediği harçların nereye harcandığı konusu büyük bir belirsizlik olduğunu dile getiren Kavuk, “Yapılan zammın büyüklüğü hem öğrencilerin hem de ailelerin sırtına büyük bir yük olmakta. Online eğitimde herkes aynı eğitimi alacağı için harç sisteminin gereksizliği gözler önünde olan bir gerçektir. Pandemi koşullarında üniversitemizin açılmayacağı ve giderlerin neredeyse hiç olmayacağı bir dönemde öğrencilerden harç ücreti almak eğitim adı altında soygun yapmaktır. Pandemi döneminin tüm faturası halka kesilmişken aynı şekilde üniversite yönetiminin öğrencileri sömürmesi kabul edilemez” dedi.

“TÜM İMKANLAR ÜCRETSİZ SUNULMALI”

Üniversiteler bilim üretmesi gereken kurumlar olması gerektiğini söyleyen Kavuk, “Ama üniversiteler özel bir şirketmiş gibi tüccar mantığıyla yönetiliyor. Üniversiteler kar etmeyi amaçlamaz, öğrencilerine tüm imkanları sağlamakla yükümlüdür. Açıklanan bütçeler, öğrencilerden alınan harçlar nereye harcanıyor? Üniversite yönetimi bunları kalem kalem açıklamakla yükümlüdür. Üniversite yönetimi öğrencisine karşı şeffaf olmak zorundadır. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de öğrenci kulüpleri öncülüğünde buna karşı çıkarak ‘Harç ödemek istemiyoruz!’ dedi ve sesini sosyal medyada duyurarak Türkiye gündemine girdi. Yalnızca online eğitim döneminde değil yüz yüze eğitim olduğunda dahi üniversiteler öğrencilere harç yükünü yüklememelidir. Öğrencilerine tüm imkanları ücretsiz sunmalıdır. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri olarak harç ödemeyi kabul etmiyoruz. Parasız, bilimsel, demokratik eğitim talebimizi buradan bir kez daha yineliyoruz. Tüm Türkiye’deki üniversite öğrencilerini de bu çağrıya ortak olmaya çağırıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica