Genel

Kocaeli Emek Gençliği: “sorun kapitalist sistemin ta kendisi”

Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Emek Gençliği, “Kapitalist sistem ve onun patronları Furkan’ın intiharının asıl sorumlularıdır” dedi.

Kocaeli Emek Gençliği: “sorun kapitalist sistemin ta kendisi” … Açıklamada; “18 yaşında bir gencin ‘yaşamak için bir nedenim bir amacım yok’ diyerek kendi hayatına son vermesine neden olan şey içinde bulunduğumuz sistemin ta kendisidir” denildi. detaylar haberimizde…

Kocaeli Emek Gençliği: “sorun kapitalist sistemin ta kendisi”

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde 18 yaşındaki Furkan Celep, sosyal medya hesabından “Bir araba, bir ev veya herhangi bir şey uğruna yıllarımı harcamak istemiyorum” diyerek yaşamına son verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Emek Gençliği, “Kapitalist sistem ve onun patronları Furkan’ın intiharının asıl sorumlularıdır” dedi.

AÇIKLAMANIN TAMAMI ŞÖYLE:

‘SORUN PSİKOLOJİK DEĞİL, SORUN KAPİTALİST SİSTEMİN TA KENDİSİ

Darıca’da yaşayan 18 yaşındaki Furkan Celep kargoda çalışan bir genç. Sosyal medyada intihar edeceğine dair bir paylaşım yaptıktan sonra kendini kayalıklardan atarak hayatına son verdi. Paylaşımında psikolojik sorunlarının olmadığını, akli dengesinin yerinde olduğunun üstüne basıyor. Oysa ki gerçekler tam da Furkan’ın söylediği gibi. Bir araba, bir ev veya herhangi bir şey uğruna yıllarını harcamak istemediğini, zaman geçtikçe kendi kişiliğinden ayrılmaya başladığını ifade ederek her şeyi arkada bırakıp gitmenin mantıklı geldiğini söylemiş. 18 yaşında bir gencin ‘yaşamak için bir nedenim bir amacım yok’ diyerek kendi hayatına son vermesine neden olan şey içinde bulunduğumuz sistemin ta kendisidir.

“İş bulamama kaygısı gençliği her gün yeni bir çıkmaza sürüklemektedir”

Yaşanan ekonomik krizin üstüne eklenen pandemi gençlerin gelecek kaygısını daha da derinleştirmiştir. Her gün temel tüketim maddelerine gelen zamlar, üniversite gençliğinin sırtına yüklenen kredi borçları, online eğitimle beraber artan masraflar, mezun olanların iş bulamama kaygısı gençliği her gün yeni bir çıkmaza sürüklemektedir. Açıklanan işsizlik rakamları da geleceğe dair umutları birer birer söndürmektedir.

“Gençliği geleceksizliğe sürükleyenler sermaye ve onların hükümetidir”

Furkan’ın kendi hayatına son vermesini sadece yaşadığı sorunlarla açıklayamayız. Kapitalist sistem ve onun patronları Furkan’ın intiharının asıl sorumlularıdır. Furkan intihar eden ilk genç değildi, son da olmayacak. İş bulmanın giderek zorlaştığı, eğitim masraflarının katlanarak arttığı bu koşullarda gençliği geleceksizliğe sürükleyenler sermaye ve onların hükümetidir. Bu yüzden de Furkan’ın ölümü intihar değil cinayettir.

“Bu kavga insanca bir yaşam kavgası”

Tüm bu yaşadıklarımız biz gençlerin sorunu ve bu sorunlar karşısında yalnız değiliz. Elbette bu sorunların bir çaresi var. Kapitalist sistem ve onun sermayedarlarına karşı biz gençler olarak birleşmeli ve hakkımız olanın peşine düşmeliyiz. Kocaeli Emek Gençliği olarak tüm gençleri güvenceli bir gelecek için mücadele etmeye çağırıyoruz. Bu kavga insanca bir yaşam kavgası, bu kavga güvenceli gelecek kavgası, gelin bu kavgada yan yana olalım. Bizlere reva görülen bu yaşamın, bizlerden çalınanların hesabını soralım.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica