Kültür-Sanat-Tarih

Kocaeli’de yüzde 50 hibeli tohum desteği

Kocaeli’de yüzde 50 hibeli tohum desteği … Kocaeli’de yerli olarak üretilen verimi yüksek sertifikalı tohumlar, il genelinde yaklaşık 50 bin dekar araziye ekilecek. detaylar haberimizde…

Kocaeli’de yüzde 50 hibeli tohum desteği

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla geliştirdiği “Yem Bitkisi Tohumu Destekleme Projesi” kapsamında, yüzde 50 hibe destekli yem bitkisi tohumu çiftçilere ulaştırılmaya başlandı. Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğünce, il genelinde yürütülen proje çerçevesinde çiftçilere bugüne kadar dane mısır, slajlık mısır, yonca, buğday, arpa, yem bezelyesi, korunga, tritikale, sudan otu, yulaf, ayçiçeği, süt otu ve çayır mera karışımları olmak üzere 6 bin 100 ton yem bitkisi tohumu desteği verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce verilen yem bitkisi tohumunun kalitesinden ve elde edilen verimden memnun kalan çiftçilere, talepleri üzerine bu yıl da ilkbaharda üretim sezonunda ekilmek üzere 90 ton dane ve silajlık mısır, 30 ton yonca olmak üzere, toplam 120 ton sertifikalı tohum desteği sağlanıyor. Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, burada yaptığı konuşmada, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kesimdeki tarıma ve hayvancılığa önem verdikleri, bu kapsamda bugüne kadar çiftçilere ciddi destekler sağladıklarını anımsattı.

50 BİN DEKAR ARAZİYE EKİLECEK

Konuşmaların ardından dane ve silajlık mısır ile yonca tohumları, çiftçilere ulaştırılmak üzere muhtarlara teslim edildi. Yerli olarak üretilen verimi yüksek sertifikalı tohumlar, il genelinde yaklaşık 50 bin dekar araziye ekilecek. Çiftçilere, bölgenin koşullarına uygun, adaptasyon sağlamış verimli ve sertifikalı tohum desteği veriliyor, ekim alanları yerinde kontrol ediliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen tohumlar sertifikalı ve ilaçlanmış olarak üreticilere sunuluyor. Çimlenme kabiliyeti yüksek olan ve her dekara atılan tohum miktarında yüzde 25 tasarruf sağlanıyor, bu da maliyeti düşüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica