Genel

Kongo’da 930 mahkum firar etti

Kongo’da 930 mahkum firar etti. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bir hapishaneye yapılan saldırı sonrasında 930 mahkumun firar ettiği açıklandı. Saldırı sonrası, Kongo’da 930 mahkum firar etti.

Kongo’da 930 mahkum firar etti

Kuzey Kivu valisi Julien Paluku: Teröristler Saldırdı

Kuzeydoğudaki Beni kasabasında bulunan hapishaneye ağır silahlı teröristlerin saldırıda bulunduğunu söyleyen Kuzey Kivu valisi Julien Paluku; 8 gardiyanın hayatını kaybettiğini ve yaralıların olduğunu açıkladı.

Bölgede sıkı yönetim ilan edilirken mahkumların nereye kaçtığına dair henüz bir bilgi verilmedi.

Mayıs ayından yine firar vardı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 74 mahkum firar etti.

Kongo Cental Belediye Meclis üyesi Jean-Claude M’vuemba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkent Kinşasa’ya 40 kilometre mesafedeki Kasangulu hapishanesinden 74 kişinin firar ettiğini, hapishanede yalnızca hasta ve engelli 6 mahkumun kaldığını belirtti.

Mahkumların, sömürge döneminden kalan hapishanenin duvarını yıkarak kaçtığı kaydedildi.

AA muhabirine konuşan başka bir kaynak ise akşam 23’ten sabah 4’e kadar 97 mahkumdan 90’ının firar ettiğini, kaçanlardan bir kısmının polis tarafından yakalandığını belirtti.

Çarşamba günü de Makala cezaevinden 50’ye yakın mahkumun kaçtığı 30’unun güvenlik güçlerince yakalandığı duyurulmuştu.

İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Lambert Mende, ülkenin orta kesiminde aktif BDK hareketi üyelerinin, tutuklu liderleri Ne Mwanda Nsemi’yi kaçırmak için cezaevine baskın düzenlediklerini iddia etmişti.

FİRAR EDEN 600 MAHKUMDAN 50’Sİ GÜVENLİK GÜÇLERİNCE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Sivil toplum kuruluşları ise cezaevinden 600’den fazla mahkum firar ettiğini, 50’sinin güvenlik güçlerince öldürüldüğünü belirtmişti.

Yetkililer, Makala cezaevi firarilerinin bulunmasına yardım edenlere para ödülü verileceğini duyurmuştu.

Ülkenin batısında yer alan Kongo Central bölgesi milletvekillerinden Ne Mwanda Nsemi, Devlet Başkanı Joseph Kabila’ya hakaret ve halkı isyana teşvik suçlamasıyla mart ayında tutuklanmıştı.

Nsemi bir süre önce sosyal medyada yayılan görüntülerde halkı, “Ruanda vatandaşı olduğunu iddia ettiği Kabila’nın meşruiyetini tanımamaya ve ona karşı ayaklanmaya” çağırmıştı.

Nsemi ayrıca, seçime kadar iktidarda olacak geçiş hükümetinde kendisine makam verilmesini talep etmişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica