Genel

Konsolosluk çalışanının eşi ve oğlu sorguda

Konsolosluk çalışanının eşi ve oğlu sorguda ABD ile Türkiye’nin dün gece yaşanan kriz sonucu karşılıklı olarak vizeleri durdurmasının altından başsavcılığın verdiği dün sabahki yeni gözaltı kararı çıktı. Konsolosluk çalışanının eşi ve oğlu sorguda detaylar haberimizde…

Konsolosluk çalışanının eşi ve oğlu sorguda

Tutuklama kararı verilen kişinin de Türk vatandaşı olduğu ve eşinin FETÖ’nün çağrısından sonra Bank Asya’ya para yatırdığı iddia edildi. Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluktan dışarıya çıkmadığı öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı verilen konsolosluk çalışanının eşi S.C. ve çocuğu K.İ.C.’nin de iki gün önce Amasya’da gözaltına alındığı ortaya çıktı. Savcılık olayla ilgili yaptığı açıklamada gözaltı kararını doğruladı.

Başsavcılığın dün sabah verdiği yeni bir gözaltı kararı çıktı

ABD ile Türkiye’nin dün gece yaşanan kriz sonucu karşılıklı olarak vizeleri durdurmasının altından Başsavcılığın dün sabah verdiği yeni bir gözaltı kararı çıktı. Geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine gönderilen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’dan sonra dün sabah yeni bir gelişme yaşandı.

Konsolosluk çalışanının eşi ve oğlu sorguda

FETÖ’nün çağrısından sonra Bank Asya’ya para yatırdığı ileri sürüldü

Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla’nın haberine göre, Amerikan Konsolosluğu’nda Emniyetle ilişkileri götüren N.M.C. için Başsavcılık tarafından verilen tutuklama kararı tebliğ edildi. Tutuklama kararı verilen N.M.C’nin de Türk vatandaşı olduğu ve eşinin FETÖ’nün çağrısından sonra Bank Asya’ya para yatırdığı ileri sürüldü. Gözaltı kararı verilen N.M.C henüz yakalanmadığı ve konsolosluktan dışarıya çıkmadığı öğrenildi. Kendisi başkonsolosluktan çıkmayan N.M.C’nin, eşi S.C. ve çocuğu K.İ.C.’nin de soruşturma kapsamında Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde 2 gün önce gözaltına alındığı ortaya çıktı. Şüpheliler, işlemlerin ardından İstanbul’a gönderildi.

4 gün gözaltında tutulduktan sonra…

17-25 Aralık öncesi, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan firari Zekeriya Öz ve operasyonu düzenleyen emniyet müdürleri ile düzenli olarak telefonla görüştüğü iddia edilen ABD Başkonsolosluğu’nda görevli irtibat görevlisi Metin Topuz, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Siyasi ve askeri casusluk

Güvenlik sebebiyle büyük bir gizlilik içinde gözaltına alınan Metin Topuz, “Siyasi ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor.

Konsolosluk çalışanının eşi ve oğlu sorguda

Suçlamalar ne?

Soruşturma savcısının tutuklama talebinde ise Topuz’un 17-25 Aralık operasyonunu düzenleyen FETÖ’cü polisler dışında , 15 Temmuz darbe girişiminde aktif olarak rol oynayan askerlerle de ilişkisinin tespit edildiği belirtiliyor.

Yoğun irtibatlar

Tutuklama gerekçesinde yer alan iddialara göre, Topuz’un irtibatta olduğu askerler İstanbul eski İl Jandarma Komutan yardımcısı Yarbay Oktay Akkaya, Jandarma Subay Yüksel Asan ile Batman’da darbeye karşı direnen polisleri sindirmeye çalışan Emniyet Amiri Ali Şerbetçi ve Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan saldırıda etkin rol oynadığı iddia edilen Emiyet Müdürü Zeki Taşkın ile de irtibatlarının olduğu değerlendirmelerine yer verildi.

Konsolosluk çalışanının eşi ve oğlu sorguda

Suçlamaları kabul etmedi

Savcılık sorgusunda kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Topuz, görüştüğü emniyetçi ve askerlerle sadece görevi nedeniyle görüştüğünü, bunun dışında 17-25 Aralık’ta da 15 Temmuz darbe girişiminde de kendisinin bir rolü bulunmadığını söyleyerek suçlamaları reddetti.

Zekeriya Öz iddiası…

Topuz, savcılık sorgusunda dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz ile 2 kez görüştüğünü bunların da tamamen ABD ve Türk polisinin ortak çalıştığı operasyonlara ilişkin olduğunu vurguladı. Metin Topuz, Zekeriya Öz ile son görüşmelerinde yanlarında 2 ABD’li yetkilinin de bulunduğunu, kendisini davet ettiklerini ancak Zekeriya Öz’ün VIP karşılama ve ağırlama isteğinden dolayı bu görüşmenin geri çevrildiğini belirtti.

Telefon görüşmesini de hatırlayamadı

Savcılık sorgusunda Topuz, bazı polis ve askerlere telefon görüşmesini de hatırlayamadı. Bunlarla görüşmesini ise kendisini vize talebi için aramış olabilecekleri yönünde değerlendirmede bulundu.

ABD elçiliğinden açıklama geldi

ABD Büyükelçisi Bass, tutuklanmaya ilişkin rahatsızlığını dile getirirken, “hükümetten bazılarının intikam peşinde olduğunu” söylemişti. Topuz’un tutuklanmasının ardından ABD Büyükelçiliği de Ankara’ya tepkisini “Mahkeme yerine medyada yargılıyorsunuz” diyerek göstermiş ve “Ortaklığımızı bozuyorsunuz” uyarısında bulunmuştu. Açıklamada, “Amerikan hükümeti, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır” denilmişti. Askıya almayla, Trump’ın Başkanlık Kararnamesi’yle büyük tartışma yaratan kararı sonucu ABD’nin vize vermediği ülkeler olan Suriye, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen’in yanına pratikte Türkiye de eklenmiş oldu.

Adalet Bakanı: ikinci bir gözaltı kararı yok

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, A Haber’de katıldığı programda ABD’nin vize kararına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. ABD’nin İstanbul’daki konsolosluğunda yeni bir gözaltı kararı iddiasına ilişkin, “Bizim bilgimiz dahilinde olan 2. bir tutuklama ya da gözaltı kararı bulunmuyor” dedi.

Savcılıktan açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD İstanbul Başkonsololuğu çalışanı N.M.C’yi ifadesi için davet ettiklerini açıkladı. Açıklamada, N.M.C’nin diplomatik bağışıklığının bulunmadığı belirtilerek N.M.C’nin, eşi ve çocuğunun FETÖ örgütlenmesinde yönetici konumda oldukları iddiasıyla Amasya’da gözaltına alındıklarını ve İstanbul’a getirildiklerini belirtti. Açıklamada, konsolosluk çalışanının eşi ve çocuğu olan şüphelilerin 4 Ekim’de tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un beyanları doğrultusunda gözaltına alındıkları da ifade edildi.

Başsavcılığın açıklaması şöyle:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında; şüpheli Metin Topuz 25 Eylül 2017 tarihinde gözaltına alınmış olup; 4 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklanması talebiyle sevki sonrası; mahkemenin 2017/504 sayılı sorgu kararına istinaden tutuklanmıştır. Şüphelinin beyanları doğrultusunda Fettullahçı Terör Örgütü örgütlenmesinde yönetici konumda olduğu tespit edilen; S.C. ve K.İ.C. hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilmiş olup şüpheliler Amasya ilinde yakalanarak adli işlemleri için İstanbul’a getirilmişlerdir. İsmi geçen şüphelilerin eşi ve babası konumundaki; herhangi bir diplomatik bağışıklığı bulunmayan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı N.M.C ifadesi için cumhuriyet başsavcılığımıza davet edilmiştir. Soruşturma devam etmektedir.”

ABD ile vize krizi: Dolar 3,80’i gördü, Avro rekor tazeledi

ABD Büyükelçiliği’nin, vize hizmetlerinin askıya alınmasına ilişkin kararının hemen ardından; dolar 3.78 lira ile Nisan ayından bu yana en yüksek düzeyine çıkarken; avro da 4.4453 lira ile yeni tarihi rekor düzeye yükseldi.

Liranın yüzde 4.0 dolayında kayıp yaşamasına neden olan sert tırmanışların ardından; yeni günün ilk işlemlerinde 3.68 – 3.69 lira aralığına çekilen dolar; daha sonra yeniden 3.70 liranın üzerine yükseldi ve 3.71 – 3.72 lira aralığında hareket etmeye başladı. Avro da 4.36 – 4.37 lira aralığına çekildi.

Güne yüzde 3.66 düşüşle 100 bin 324 puandan başlayan Borsa İstanbul Endeksi’nin kayıpları kısa sürede yüzde 4.67’ye çıktı; ve Endeks 99 bin 271 puana kadar geriledi. Gün içinde yeniden yükseliş gösteren Borsa İstanbul Endeksi yüzde 3.21 düşüşle 100 bin 799 düzeyine yükseldi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica