Ekonomi

Bayramda 19 milyon kişi yolculuk yapacak

Bayramda 19 milyon kişi yolculuk yapacak. Okul tatilinin hemen ardından gelen bayrama bilet yetişmiyor. Bayramda uçak, otobüs ve trenle toplam 19 milyon kişi yolculuk yapacak. Sektörde 2 milyar TL’lik hacim oluşacak. Bayramda 19 milyon kişi yolculuk yapacak, ekonomi nefes alacak.

Bayramda 19 milyon kişi yolculuk yapacak

Yoğun kış sezonu, erken rezervasyonun getirdiği satın alma alışkanlığı ve okulların tatile girmesiyle birlikte bu yıl Ramazan bayramı için otobüs biletleri erken bitti. Uçak biletlerinin de yüzde 90’ının satıldığı belirtilirken, yolcu talebinin devam ettiği vurgulanıyor.

Yoğun talep karşısında otobüs firmaları ek seferler çıkarmaya hazırlanıyor. Şehirlerarası otobüslerle 12 milyon kişinin seyahate çıkacağı bayramda 6.5 milyon kişi uçak, 600 bin kişi de trenle yolculuk yapacak. Toplam 19 milyon kişinin yolculuk yapacağı bayramda, ulaştırma sektöründe 2 milyar TL’lik hacim oluşacak.

“bayram haftasında 2 milyon kişilik ek sefer yapılacak”

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, bu bayramda önceki yıllara oranla daha büyük bir yoğunluk olduğunu söyledi. Yıldırım, “20- 24 Haziran arasında biletlerin yüzde 100’ü, okulların tatile girdiği 16-20 Haziran tarihlerinde ise yüzde 90’ı satıldı. Uçaklarda da durum benzer bir seyir gösteriyor” dedi. Ulaştırma Bakanlığı’nın, D2 ve B2 belgeli araçlara bayram süresince tarifeli sefer yapmaları için izin verdiğini belirten Yıldırım, bayram haftasında 2 milyon kişilik ek sefer yapılacağını kaydetti. Otobüs biletlerinin yüzde 65’inin tatil yörelerine satıldığını aktaran Yıldırım, “İç turizmi hareketlendirmek için yapılan kampanyalar ciddi sonuç veriyor” ifadelerini kullandı.

10 numara yağ kullanımında cezalar artacak

Yoğun dönemlerde otobüslerin yakıtı daha ucuza mal etmek için 10 numara yağ kullanması, “Bu bayram için yeterli denetim yapıldı mı?” sorusunu akıllara getirdi. 10 numara yağ konusunda, Ulaştırma ve Enerji Bakanlıklarının özellikle son 1 yıldır çok sıkı denetim yaptığını belirten Yıldırım, “Tamamen bitti demek imkânsız ancak yüzde 90 oranında azalma var” dedi. 10 numara yağ kullanımında cezaların da artırıldığını belirten Yıldırım, “Tutuklamanın yanı sıra para cezaları da arttı. Firmalar da iç denetimlerini artırdı” şeklinde konuştu.

“Ege ve Akdeniz’deki tatil yörelerine ilgi yoğun”

Yoğunluğun bayram sonrasında da devam edeceğini anlatan Yıldırım, “Özellikle Ege ve Akdeniz’deki tatil yörelerine yoğun büyük ilgi var. Buralara yönelik otobüs seferlerini ağustos sonuna kadar yüzde 50 oranında artıracağız” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica