Genel

Maden cinayeti Soma’da ölen 301 madenciyi anlatan oyun yasaklandı

Maden cinayeti Soma’da ölen 301 madenciyi anlatan oyun yasaklandı Soma’da hayatını kaybeden 301 madenciyi anlatan tiyatro oyunun Soma’da oynanmasına izin verilmedi. Soma Mekansızlar Tiyatrosu eğitmenlerinden Mehmet Ocak, Soma Kaymakamlığının oyunu “argo ve oyunun sivri” bulduğunu söyledi. Maden cinayeti Soma’da ölen 301 madenciyi anlatan oyun yasaklandı detaylar haberimizde…

Maden cinayeti Soma’da ölen 301 madenciyi anlatan oyun yasaklandı

Manisa’nın Soma’da ilçesinde 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği, 13 Mayıs 2014’teki facianın ardından kurulan Soma Mekansızlar Tiyatrosu’nun “Parayla satılmaz” oyununu yasaklandı. Soma Kaymakamlığı, oyunun sahnelenmesine izin vermedi.

Sendika.org’un haberine göre, maden işçilerinin ve amatör oyuncuların rol aldığı tiyatro oyunu İstanbul, İzmir ve Manisa’nın birçok ilçesinde defalarca gösterildi. Yoğun ilgi nedeniyle oyunun bir kez daha Soma’da oynanması için izin başvurusu yapıldı. Soma Kaymakamlığı’nın izin talebini reddetti.

“Oyun defalarca oynandı, hiçbir engelle karşılaşmadı”

15 Aralık’ta oynanması planlanan oyunun yasaklanma kararına tepki gösteren Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, “Biz oyunun 301 kişiyi ve maden ocaklarını temsil ettiğini düşünüyoruz. Bu yüzden de oyunda yer alanlar iyi ki varlar ve maden şartlarını anlatıyorlar. Biz bu oyunun birilerine dokunduğunu düşünüyoruz çünkü defalarca oynandı ve bugüne kadar hiçbir engelle karşılaşmadı” dedi.

“Oyun, argo ve sivri bulundu”

Soma Mekansızlar Tiyatrosu eğitmenlerinden Mehmet Ocak ise ekibin 2014 yılında işçi ve öğrenciler tarafından kurulduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu ekiple güzel projelere imza attık. Kendim ve 3 arkadaşım ile madende çalışıyoruz. Tiyatro gerçeğin aynasıdır. Oyunumuza bir engel konuldu ve ‘Bu oyunu oynayamazsınız’ denildi. 2559 sayılı kanunun ek bir maddesi gereğince argo ve oyunun sivri olduğu bildirildi. Öncelikle sanatta küfür ve methiye vardır ama bir ölçüde ve estetik olması gerekir. Yıldız Kenter, Ali Poyrazoğlu gibi pek çok tiyatro emekçisinin argonun kullanımına dair birçok sözü vardır. Ayrıca ‘Para ile satılamaz’ oyunu Soma’da birkaç kez oynandı. Yeniden Soma’da oynanmak istendiğinde salon için tarih aldık ve misafirlerimizi davet ettik ama oyuna izin verilmedi. Oyunumuzu bekleyen tüm dostlardan özür diliyoruz talep olursa oyunumuzu Türkiye’nin her yerinde oynamaya devam edeceğiz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica