İGF

Mardin Sabancı Müzesi’nde Rus Avangardı sergisi

Mardin’de Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Galerisi, “Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek Rus Avangardı” sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi – Costakis Koleksiyonu’ndan eserlerle gerçekleştirilen sergi, Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki zengin yerine ışık tutuyor. Program, Mardin ve Diyarbakır tiyatrolarından oyuncuların rol aldığı temsillerden oluşuyor. Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi’nde ücretsiz olarak sunulacak program kapsamında 16 Haziran’da Velimir Khebnikov’un Bayan Laneen, 17 Haziran’da Vladimir Mayakosvsky’nin Tahtakurusu oyunları ve yine onun “Omurganın Flütü” şiirinin okuması gerçekleşiyor.

Sabancı Müzesi’nde düzenlenen seriye katılan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. H.C. Dilek Sabancı şöyle konuştu: “2009 yılında açılan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Sanat Galerisi bugüne kadar birbirinden önemli 9 sergiye ev sahipliği yaptı. Bugün açılışını yaptığımız 10. sergimiz ‘Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı’yla, pandemi sürecinden etkilenen kültür sanat faaliyetlerini bu kadim şehirde yeniden canlandırmaktan gurur duyuyoruz. Muhteşem sergimizin yanı sıra dopdolu bir programla sanata doyacağız.” dedi.

‘Mardin ve Diyarbakır’daki farklı tiyatrolarda çalışan oyuncularla gerçekleştirdiğimiz kıymetli iş birlikleri, müzemizde sahnelenecek tiyatro oyunları bizim için çok değerli olduğunu ifade eden Sabancı,” Bilim ve sanat, teknoloji ve kültür bugün hâlâ birbirinden beslenen önemli alanlar. Sabancı Vakfı, Sakıp Sabancı Müzesi ve Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ekiplerine serginin düzenlenmesindeki çabaları için teşekkür ediyorum. Bizleri bugün yalnız bırakmayan Mardinliler başta olmak üzere bu sergide emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, sergimizin şehrimize uğurlu gelmesini diliyorum” diye konuştu.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer sergiyle ilgili yaptığı açıklamada; “2018 yılında İstanbul’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde açtığımız, büyük bir ilgi ve coşkuyla ziyaret edilen ‘Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı’ sergimizi, pandemi nedeniyle iki yıl gecikmeli de olsa, sonunda Mardinlilerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Halihazırda uluslararası sanat takviminde de yer alan bu benzersiz şehir, gerek kültür sanat ajandası, gerekse sanatçılarıyla dünya sanat otoritelerince yakından takip ediliyor. 2020’de yapılması planlanan, ancak pandemiden dolayı ertelenen Mardin Bienali ile eşzamanlı bir şekilde açmayı kurguladığımız sergimizin Mardin’deki öğrencilere, akademisyenlere ve sanatseverlere ilham vermesini diliyorum. Böylesine bir ortamda büyük bir cömertlikle eserlerin sergilenmesi için gereken izinleri bize veren Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi’nin Costakis Koleksiyonu yöneticilerine ve meslektaşım Dr. Maria Tsantsanoglou’ya teşekkürü borç biliyorum. Sabancı Vakfı’na ve Vakfın Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Dilek Sabancı’ya Mardin halkı ile kültürel iş birliği yapabilmemize zemin sağladıkları için minnettarım” dedi.“

Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” sergisi, salıdan cumartesiye 08.30 – 17.30 arasında Sakıp Sabancı Kent Müzesi – Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica