Siyaset

Perinçek: “Uygur kışkırtıcılığında Davutoğlu’nun yol arkadaşları”

Perinçek; "Suriye’de Mehmetçiğimize kurşun sıkan Türkistan İslam Partisi’nin siyasi kolu, sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin mensubu Baltacı da ABD’den umutlu olduklarını belirtti"

Perinçek: “Uygur kışkırtıcılığında Davutoğlu’nun yol arkadaşları” … Perinçek; “2018 arasında 2 milyon 958 bin dolar para alan DUK’un Başkan Yardımcısı Ekrem; ABD, İngiltere ve Fransa’nın yardımıyla Çin’i bölmeyi amaçladıklarını söyledi” dedi. detaylar haberimizde…

Perinçek: “Uygur kışkırtıcılığında Davutoğlu’nun yol arkadaşları”

Vatan Partisi Basın Bürosu’ndan Gelecek Partisi’ne yanıt

Ahmet davutoğlu
Ahmet davutoğlu

Tescilli CIA provokatörleri

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin düzenlediği “Doğu Türkistan Farkındalık Toplantısı”nda Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i hezeyan dolu ifadelerle hedef aldı. Toplantıda ABD’den tam not alacak düzeyde Çin bölücülüğü ve düşmanlığı propaganda edildi. Konuşmacılar arasında CIA’nın örgütlediği ve fonladığı Dünya Uygur Kongresi’nin (DUK) Başkan Yardımcısı Erkin Ekrem ve sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin Cumhurbaşkanı Yardımcılığını yapmış Yusuf Baltacı vardı. CIA’dan 2014 – 2018 arasında 2 milyon 958 bin dolar para alan DUK’un Başkan Yardımcısı Ekrem; ABD, İngiltere ve Fransa’nın yardımıyla Çin’i bölmeyi amaçladıklarını söyledi. Suriye’de Mehmetçiğimize kurşun sıkan Türkistan İslam Partisi’nin siyasi kolu, sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin mensubu Baltacı da ABD’den umutlu olduklarını belirtti.

YUSUF BALTACI
YUSUF BALTACI

Gelecek Partisi’nin 18 Ekim 2020, Pazar günü düzenlediği “Doğu Türkistan Ulusal ve Uluslararası Farkındalık Toplantısı”nda Ahmet Davutoğlu, Genel Başkanımız Doğu Perinçek hakkında şu ifadeleri kullandı: “(Cumhur İttifakı’nın) En küçük ve minik bir ortakları var. Çin’in Türkiye ajansı. Ona bir şey demeye değmez. O zaten sahibinin sesi olarak Uygur’daki Türklere yönelik bütün katliamların savunuculuğunu yapıyor.” Davutoğlu’nun CIA ağzıyla, hezeyan dolu bu sözleri sarf etmesinin nedeni, “ABD’nin Çin’le mücadelesinde görev üstlenmek ve bu bağlamda Türkiye – Çin dostluğuna karşı kışkırtıcılık yapmaktır. ABD’nin Foreign Policy üzerinden “Ankara’daki adamımız” dediği Davutoğlu’nun toplantısı da kışkırtıcılık misyonuna çok uygun bir organizasyondur. Sözde Uygurların hakları için çağrılan konuşmacılara bakıldığında, toplantının Amerikancı karakteri gözler önüne seriliyor.

ERKİN EKREM
ERKİN EKREM

CIA’NIN ÖRGÜTLEDİĞİ VE FONLADIĞI UYGUR KONGRESİ

Konuşmacılardan biri, CIA menşeili Dünya Uygur Kongresi’nin (DUK) Başkan Yardımcısı Erkin Ekrem’di. Kamuoyu, DUK’un CIA’nın yan bir kuruluşu olan National Democratic Institute (NED) tarafından nasıl fonlandığını Aydınlık gazetesindeki yayınlardan biliyor. DUK’un Onursal Başkanı, yıllardır ABD’de yaşayan ve CIA ajanlarıyla birlikte çalışan Rabia Kadir de NED’le olan parasal ilişkisini gizlemedi. (Bkz. https://youtu.be/-7ltHfK2Z1k – 6.dk 53 sn ) NED’in internet sitesi incelendiğinde, 2014 – 2018 arasında DUK’a toplam 2 milyon 958 bin dolar yardım yapıldığı görülüyor. Kadir, yetersizliği nedeniyle ABD tarafından 2017 Kasım’da DUK Başkanlığından alındı, kendisine başka görevler verildi. Yerine Dolkun İsa getirildi. Davutoğlu’nun misafir konuşmacısı Erkin Ekrem de İsa’nın yardımcısı yapıldı.

EMPERYALİST ÜLKELERLE ÇİN’İ BÖLME PLANI

Ekrem, toplantıdaki konuşmasında Çin’i bölmek için arkalarına emperyalist güçleri, ABD, İngiltere ve Fransa’yı aldıklarını kaydetti: “Üç aşamalı bir planımız var. Birinci aşama; ABD, İngiltere ve Fransa’nın Kongreleri tarafından Doğu Türkistan’ın, Çin’in işgal ve sömürü bölgesi olduğunu tescil etmek. Bununla birlikte Londra’da özel bir mahkeme kuruldu. Başında Geoffrey Nice diye bir şahıs var. Bu kişi zamanında Miloseviç’i yargılamıştır. Mahkeme Çin’in soykırım yaptığını tespit ederse uluslararası kanunlara başvuracağız. Avrupa merkezli Yahudi cemaatinin, Hristiyan cemaatinin ve Vatikan’ın desteğini aldık. İngiltere ve Fransa’nın son zamanlardaki yoğun ilgisi bir kelebek etkisi yaratır diye bekliyoruz. İkinci aşamamız, Doğu Türkistan’ın uluslararası güçler veya BM tarafından himaye altına alınmasıdır. Bu da gerçekleşirse üçüncü aşamamız, bağımsızlık sürecimiz başlayacak. Ulusal Meclis kuracağız. Şu anda ikinci aşamadayız. Türkiye’deki Uygurlar da siyasi partilere girmeli ve Doğu Türkistan davasını sürdürmeli.”

TÜRKİYE’DEKİ AYRILIKÇI UYGUR ÖRGÜTLENMESİ

Gelecek Partisi’nin diğer konuk konuşmacısı, sözde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti adlı örgütün Cumhurbaşkanı Yardımcılığını yapmış Yusuf Baltacı’ydı. Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, 2004 yılında ABD’de CIA tarafından kuruldu. Dünya Uygur Kongresi’yle koordineli çalışan bu örgüt, Türkistan İslam Partisi (TİP) isimli terör örgütünün de siyasi kolu. Türkiye’de kurdukları dernekler üzerinden Türkistan İslam Partisi’ne militan devşiriyorlar. TİP, CIA’nın Uygurları, Suriye ve Afganistan’da IŞİD saflarında çatıştırdığı örgüt. Hatırlanacağı gibi, Türkiye’nin Fırat Kalkanı harekâtında da Mehmetçiğe kurşun sıkan IŞİD teröristlerinin yanında TİP cihatçıları vardı. Öte yandan ABD bir süredir, Suriye’deki Uygur cihatçılarının bir kısmını Afganistan – Çin hududundaki Bedahşan’daki Wakhan Koridoru’na taşıyor. Amaçları Çin’in Kuşak Yol projesinin karayolu hattına denk gelen bölgede çatışmaları sürekli kılmak.

“TÜRKİSTAN İSLAM PARTİSİ’NE BAĞLI CİHATÇILAR”

“Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin” sözde Genelkurmay Başkanı Muhammed Nurullah Çetin isimli şahıs, Ankara’da katıldığı bir toplantıda “İdlib’teki Doğu Türkistanlılar da benim askerim. 10 bin mücahit topladık ve bunlarla Rusya’yı dize getirdik. Çeçenlerden daha iyi savaşıyorlar. İnşallah sizlerin duasıyla bir dahaki toplantıyı Doğu Türkistan’da yapmayı planlıyoruz.” (Bkz. https://youtu.be/jy2l1L1CkXI ) demişti.

BALTACI’NIN ABD SEVGİSİ

Davutoğlu’nun muteber Uygur sözcülerinden Yusuf Baltacı, bu ekibin içinde yer almanın yanında Doğu Türkistan Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin Başkan Yardımcılığını da yapıyor. Baltacı, Gelecek Partisi’nin toplantısında yaptığı konuşmada “Artık gayrimüslimlerin de vicdanı kabul etmiyor, ABD’de Uygur kanunu çıktı” diyerek ABD’ye olan güvenini aktardı. Baltacı ayrıca Türkiye’de Uygurların yaşaması için bir arazi istedi ve mahalle kurulmasını talep etti.

DAVUTOĞLU’NUN MİLLİYETÇİLERE DÖNÜK KIŞKIRTICILIĞI

Davutoğlu, Uygur gündemiyle bir yandan CIA provokatörlerini sahneye çıkarırken diğer yandan milliyetçi kesimleri kışkırtıyor. Gelecek Partisi Genel Başkanı, bir önceki kışkırtıcılığını da 28 Temmuz 2020’de partisinin Ardahan Kurultayında yapmıştı. AK Parti hükümetinin 50 bin Uygurluyu Çin’e zorla göndereceğini iddia eden Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı tarafından kesin bir dille yalanlanmıştı.

VATAN PARTİSİ CIA’NIN PLANLARINI BOŞA ÇIKARIYOR

Vatan Partisi, Uygurların haklarının korunması ve ilerletilmesinin, Türkiye – Çin ilişkilerinin geliştirilmesine bağlı olduğu gerçeğini anlatmaktadır. Çin’in Uygur bölgesindeki Türklere yapılan en büyük kötülük, bağımsızlık ve özgürlük vaatleriyle onları ayrılıkçı terör örgütlerinin kucağına atmaktır. Çin’i, Uygur meselesi üzerinden bölmeye çalışmak, Türklüğe değil ABD’ye hizmettir. Partimiz, Davutoğlu ve benzerlerinin CIA güdümlü siyasetlerini ve kışkırtıcılıklarını ortaya sermeye devam edecektir. Türkiye’nin Çin ve Asya’daki diğer dostlarıyla arasını açma girişimleri boşa çıkarılacaktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica