Genel

Sevişme sahnelerinde yaşanan tacizleri önleme klavuzu hazırlandı

Sevişme sahnelerinde yaşanan tacizleri önleme klavuzu hazırlandı Hollywood’daki cinsel taciz skandalı büyürken oyunculardan sevişme sahnelerinde taciz edildiklerine dair şikayetler geliyor. Bunu önlemek için hazırlanan kılavuz bakın nasıl… Sevişme sahnelerinde yaşanan tacizleri önleme klavuzu hazırlandı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Sevişme sahnelerinde yaşanan tacizleri önleme klavuzu hazırlandı

Oyunculardan sevişme sahnelerinde taciz edildiklerine dair şikayetler gelmesi üzerine ‘Sette seks’ başlığı altında uyulması gereken ilkeler kılavuzu hazırlandı.

Tiyatro ve sinema sektöründe oyuncuların fiziksel performanslarını yönlendiren ‘hareket yönetmeni’ olarak çalışan, hatta kendisini ‘ilk mahrem yönetmeni’ diye niteleyen Ita O’Brien, hazırladığı kılavuzla ilgili The Stage dergisine demeç verdi.

Kılıç düellosu, hızlı kovalamaca, dans veya buz pateni, silahlı çatışma gibi sahneler için oyuncuların bazen aylarca süren eğitim almaları gerektiğine dikkat çeken kadın yönetmen, ”Cinsel temasa gelince herkes nasıl yapıldığını biliyor diye düşünülüyor, hiç üzerinde durulmuyor. Oysa aynı özenin sevişme sahnelerine de gösterilmesi gerek” dedi.

Şeffaflık, açıklık, anlaşma ve rızanın teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Oyuncuları korumaya yönelik kılavuzda oyuncu seçmeleri sırasında çıplak ve cinsel sahnelerin yasaklanması, provaların kapalı setlerde yapılması gibi ilkeler var.

Bu ilkelerin birçok prodüksiyonda uygulanmasını sağlayan O’Brien, kast ajanslarıyla çalışarak tüm sektörde hayata geçmesi için uğraşıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica