Genel

Soma Katliamını protesto eden öğrencilere icra takibi başlatıldı

Soma Katliamını protesto eden öğrencilere icra takibi başlatıldı Soma katliamını protesto eden ve haklarında dava açılan Ege Üniversitesi öğrencilerine, dava sonucu beklenmeden icra takibi başlatıldı. Soma protestosu sonucu 32 öğrenciye dava açılmıştı. Soma Katliamını protesto eden öğrencilere icra takibi başlatıldı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Soma Katliamını protesto eden öğrencilere icra takibi başlatıldı

“300 bin TL civarında bir kamu zararından söz ediyorlar”

Soma katliamının ardından Ege Üniversitesi tarafından öğrencilerine dava açılmıştı. Ege Üniversitesinde ‘oluşan kamu zararının’ 300 bin TL civarında olduğu belirtilen davada sonuç daha belli olmadan, üniversite bu miktar için icra takibi başlattı.

“Normalde bu davanın sonucu beklenmeliydi ceza alıp almamaya göre”

Davayı takip eden Çağdaş Hukukçular Derneğinden Avukat Dinçer Çalım, konuyla ilgili üniversitenin hukuksal bir boşluktan faydalandıklarını belirterek, “Normalde bu davanın sonucu beklenmeliydi ceza alıp almamaya göre. Ancak Ege Üniversitesi daha önce bir yazı göndermişti öğrencilere, borcunuzu ödeyin, diye. Onun hukuksal bir bağlayıcılığı yoktu. Şimdi de icra takibi açmışlar.”

“Fakat bir sürü hukuksal boşluktan yararlanıp direkt icra takibi açıyorlar”

“Aslında yapılması gereken, önce alacak davası açıp bu kişilerin üniversitede meydana gelen zarardan sorumlu olduklarını tespit etmeleri. Fakat bir sürü hukuksal boşluktan yararlanıp direkt icra takibi açıyorlar. İtiraz eden olmaz nasılsa diye. Ege Üniversitesi ne ceza davasını bekliyor ne de kendisi bir alacak davası açıp zararın sorumlusunun bu öğrenciler olduğunu tespit etmeden direkt öğrencilere icra takibi açmış durumda. 300 bin lira civarında bir miktar”dedi.

Öğrenciler şimdi icra takibine itiraz edecekler…

Soma katliamına karşı öğrencilerin tepki göstermesinin demokratik olduğunu vurgulayan Çalım; eğer meydana gelen bir zarar varsa da bu zararın devlet tarafından ödenmesi gerektiğini belirtti. Çalım, “Öğrencilerinden talep etmesi zaten haksız ama bu şekilde hukukun arkasından dolanarak icra takibini başlatması kabul edilir bir şey değildir. Öğrenciler şimdi icra takibine itiraz edecekler” diye konuşarak, “Bu toplumsal bir olaydır ve bu olaylarda vatandaşın tepki göstermesinin önüne geçmek için de bunu yapıyorlar. Ancak yersiz bir fayda” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica