Ekonomi

Tasarruf oranımız yüzde ondört

Tasarruf oranımız yüzde ondört Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ‘Tüketici İsrafın Boyutlarının İncelenmesi’ araştırması yaptı. Sonuçlar çarpıcı; Tasarruf yapma oranı yüzde 14, akıllı telefon kullanımı yüzde 84. Tasarruf oranımız yüzde ondört detaylar haberimizde…

Tasarruf oranımız yüzde ondört

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ‘Tüketici İsrafın Boyutlarının İncelenmesi’ araştırması için 7 bölgeden 26 kent merkezinde; 18-69 yaş arası bin 650 kişiye yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

Araştırmada, özellikle her yıl ramazan ayında sıkça gündeme gelen ekmek tüketimine ilişkin de veriler yer aldı.

Halkın yüzde 66’sı her gün ekmek satın alırken, yüzde 96,8’inin ambalajsız ekmek tükettiği bilgisinin de verildiği açıklamada; ambalajsız ekmek alanlar bir seferde ortalama 3 adet, ambalajlı ekmek alanlarsa ortalama 1,7 paket satın alıyor.

Kişi başı 226 gram ekmek çöpe atılıyor

Toplumun yüzde 8,6’sının ekmeği çöpe atma eğilimi gösterdiğine ve haftada kişi başı 226 gram ekmeğin tüketmeden çöpe atıldığına işaret edilen araştırmada; ekmek israfının önlenmesi için bilinçlendirme çalışmalarının artırılması gerektiği kaydedildi.

Türkiye’de akıllı telefon kullanımının yüzde 84’e ulaştığına dikkat çekilen araştırmada, yüzde 14,7’lik kesimin standart cep telefonu sahibi olduğu; telefonu olmayan kesimin ise yüzde 1,5’te kaldığı ifade ediliyor. Tasarruf yapanların oranı ise sadece yüzde 14’te kalıyor…

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica