Ekonomi

Taşeron işçisinin kadro başvuruları yarın başlıyor

Taşeron işçisinin kadro başvuruları yarın başlıyor Taşeron işçiler yarından itibaren başvurulara başlayacak ve Ocak ayının onuncu gününe kadar başvurular devam edecek. Taşeron işçisinin kadroya geçmek için yapacağı başvurulara ve dilekçeye dair merak edilen sorular… Taşeron işçisinin kadro başvuruları yarın başlıyor detaylar haberimizde…

Taşeron işçisinin kadro başvuruları yarın başlıyor

2 Ocak’ta başlayacak ve 11 Ocak’ta sona erecek

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren taşeron düzenlemesinde kritik tarih geldi. Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçiler için başvurular yarın başlayacak. 11 Ocak gününe kadar devam edecek olan başvurularda işçiler başvurularını, çalıştıkları yerdeki ilgili birime yapacak. Taşeron işçileri kadroya geçmek için nasıl bir başvuru süreci yaşayacak?

İşçiler Sözleşme imzalayacak

Çalışanların; herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olması, çalıştırılmalarına ilişkin olarak idarelere karşı açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair idareye yazılı beyanda bulunması, idarelerden herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini idareye yazılı olarak beyan etmesi gerekecek.

Sınavda başarılı olanlar 90 gün içinde kadroya geçecek

Taşeron işçiler, sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınacak. Sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.

Hangi kurumlardaki taşeron işçiler kadroya girecek?

Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, İl Özel İdareleri, belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde 4 Aralık itibariyle alt işveren işçisi olarak çalışanların istihdamına ilişkin konular, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı KHK ile düzenlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlemeye ilişkin detaylar paylaşıldı. Bu kapsamda 696 sayılı KHK ile genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlar şöyle:

“Genel Bütçe Kapsamındaki İdareler;

TBMM
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
Anayasa Mahkemesi
Yargıtay
Danıştay
Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu
Sayıştay
Bakanlıklar (21 adet)
Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği
Jandarma Genel Komutanlığı
Sahil Güvenlik Komutanlığı
Emniyet Genel Müdürlüğü
Diyanet İşleri Başkanlığı
Hazine Müsteşarlığı
Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı
Devlet Personel Başkanlığı
Türkiye İstatistik Kurumu
AFAD
Gelir İdaresi Başkanlığı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
Meteoroloji Genel Müdürlüğü
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica