Genel

Teröristler ziyaret edilirken izin verenler görevlerinin başında

Teröristler ziyaret edilirken izin verenler görevlerinin başında Bayrakdar’ın görevden alınmasına değerlendiren MHP bu kararın Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tutuklu Alaattin Çakıcı ile görüşmesine izin verilmesi nedeniyle alındığı şeklinde yorumladı. Teröristler ziyaret edilirken izin verenler görevlerinin başında detaylar haberimizde…

Teröristler ziyaret edilirken izin verenler görevlerinin başında

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar’ı görevden alınmasını değerlendirdi.

Bayrakdar’ın görevden alınmasına değerlendiren MHP bu kararın Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tutuklu Alaattin Çakıcı ile görüşmesine izin verilmesi nedeniyle alındığı şeklinde yorumladı.

Bu yorumların ardından Twitter hesabından açıklama yapan Bahçeli, “Bayrakdar’ın Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na atanması HSK Birinci Dairesinin tasarrufudur. Fakat bu idari tasarrufun Sayın Çakıcı’yı ziyaretimizle ilişkilendirilmesi kuşkusuz yanlıştır, izaha muhtaçtır. Teröristler ziyaret edilirken, buna izin verenler görevlerinin başındayken, her kamu görevlisi, her sorumluluk sahibi şahıs tutarlılık ve samimiyet içinde hareket edecek erdemi doğal olarak göstermelidir. İnancım odur ki, göstereceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin şu ifadeleri kullandı:

Vefa, bizim için yalnızca İstanbul’daki bir semtin veya bir faninin adı değildir. Vefa adam olmaktır, ahlaklı olmaktır, mertliktir, iman ve vicdan alametidir. Dava ve ülkü arkadaşlarımıza karşı bitmeyecek bir vefamız, eksilmeyecek bir muhabbetimiz vardır.

“Kendisi hem ülkü hem de ülke sevdalısıdır”

Değerli dava arkadaşım Alaattin Çakıcı uzun süredir Keskin T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hakkında verilmiş cezasını çekmektedir. Kendisi hem ülkü hem de ülke sevdalısıdır. Bizim taş duvarlar ardında bulunan bir ülküdaşımıza vefa göstermemiz kadar doğal bir şey de yoktur.

Sayın Çakıcı’nın pek çok hastalığı vardır ve tedavisi de Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde sürmektedir. Sağlık durumuyla ilgili medyaya çok sayıda iddia da yansımaktadır. Öncelikle durumunun netleştirilmesi şarttır, acildir.

“Ziyaret etmemiz insani, İslami ve vicdani…”

Bizim hem kader mahkumu hem de sağlık sorunları yaşayan bir ülküdaşımızı kanuni izinler alındıktan sonra bulunduğu yerde ziyaret etmemiz insani, İslami ve vicdani bir sorumluluktur. Yaptığımız budur, hatta yeri gelirse yine yapacağımız dava görevi de bu olacaktır.

“Sayın Çakıcıyı ziyaretimiz saygıyla karşılanmalıdır”

Sayın Çakıcı’yı ziyaret etmemiz elbette bazı tartışmalara yol açmıştır. Bunu anlayış ve saygıyla karşılıyorum. Ancak bir ülküdaşımızdan vazgeçmemizi de hiç kimse beklememelidir. Cezaevi psikolojisini herkesin objektif şekilde idrak etmesi samimi temennimdir.

“İlişkilendirmek yanlış”

Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Erdoğan Bayrakdar’ın bugün görevinden alınarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na atanması HSK Birinci Dairesinin tasarrufudur. Fakat bu idari tasarrufun Sayın Çakıcı’yı ziyaretimizle ilişkilendirilmesi kuşkusuz yanlıştır, izaha muhtaçtır.

“Tutarlılık ve samimiyet…”

Teröristler ziyaret edilirken, buna izin verenler görevlerinin başındayken, her kamu görevlisi, her sorumluluk sahibi şahıs tutarlılık ve samimiyet içinde hareket edecek erdemi doğal olarak göstermelidir. İnancım odur ki, göstereceklerdir.

“Görevini eksiksiz yapmıştır”

Bize göre Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı görevini eksiksiz yapmıştır. Konuyla ilgili iltimas, kayırma, hukuk ihlali, etik ve ahlak dışı bir durum da söz konusu değildir. Her şey normal prosedüründe gerçekleşmiştir. Hata yoktur, kusur yoktur, kast zaten yoktur.

“Bizim ziyaretimizle ilgisi yok”

Sayın Başsavcının görevden alınmasının arkasında yatan asıl gerçek ve gerekçenin bizim ziyaretimizle ilgisi olmadığına inanmak istediğimi özellikle belirtmek istiyorum. Bu durumun vuzuha ermesi, tavzih ve telafi edilmesi arzum ve beklentimdir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica