Genel

TMMOB: “Sivas’ı Unutmadık Unutturmayacağız”

TMMOB: “Sivas’ı Unutmadık Unutturmayacağız” … Kürekci, “Geçmişten bugüne Sivas’tan Maraş’a, Suruç’tan Ankara’ya, Abdi İprekçi’den Uğur Mumcu’ya, Hırant Dink’e yapılan katliamların ve işlenen cinayetlerin failleri aynı gerici faşist zihniyettir” dedi. detaylar haberimizde…

TMMOB: “Sivas’ı Unutmadık Unutturmayacağız”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Murat Kürekci, 2 Temmuz Sivas katliamının yıldönümünde günün önemine vurgu yapan anma açıklaması yayınladı.

Kürekci, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“28 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde gerici güruhların Sivas’ta Madımak Otelini kuşatarak yaktığı demokrat, toplumcu yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla ve özlemle anıyoruz.

Geçmişten bugüne Sivas’tan Maraş’a, Suruç’tan Ankara’ya, Abdi İpekçi’den Uğur Mumcu’ya, Hırant Dink’e yapılan katliamların ve işlenen cinayetlerin failleri aynı gerici faşist zihniyettir.

Bu katliam ve cinayetlerle, toplumun aydınlanma kanalları ile toplumsal muhalefetin önünün kesilmesi amaçlanmıştır. Biliyoruz ki, din-mezhep, inanma inanmama ve etnik köken farklılıklarını körükleyerek halk arasında düşmanlık tohumları ekmek, sömürü ve baskı düzeninin sürekliliğini sağlamak için başvurulan daimi bir politikadır.

Yaşamak ve yaşatmak için verdiğimiz bu mücadelede geri adım atmamanın, bir arada durmanın ve direnmenin önemi her geçen gün pekişmektedir. Bu nedenle günümüz Türkiye’sinde aydınlanma, laiklik, eşitlik, demokrasi ve adalet mücadelesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, Sivas katliamı ve ilerici güçlere yönelik tüm katliam ve cinayetlere karşı demokratik, laik, emeğin ve bilimin aydınlattığı başka bir Türkiye mücadelesine kararlılıkla devam edeceğiz.

Sivas Madımak’ta yitirdiklerimizi anmak için 2 Temmuz Cuma günü 18:00’da Belediye İş Hanı önünde Kocaeli Sivas Katliamını Anma Platformu tarafından düzenlenen Basın Açıklamasına tüm üyelerimizi ve halkımızı davet ediyoruz.
Sivas’ı Unutmadık, Unutturmayacağız!”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica