Genel

Tunç Soyer CHP İzmir Büyükşehir adayı olarak PM’ye sunuldu

Tunç Soyer CHP İzmir Büyükşehir adayı olarak PM’ye sunuldu CHP‘nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer olarak MYK’ye sunuldu. Tunç Soyer ismi MYK’de kabul gördü ve MYK tarafından PM’ye sunuldu. Şimdi gözler PM’nden çıkacak olan karara çevrildi. detaylar haberimizde…

Tunç Soyer CHP İzmir Büyükşehir adayı olarak PM’ye sunuldu

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesinde partiler, il ve ilçeler için adaylarını sırayla açıklıyor. CHP Ankara ve İstanbul adayını belirlemesine rağmen, İzmir’de henüz aday olacak ismi açıklamadı.

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer olarak MYK’ye sunuldu. Tunç Soyer ismi MYK’de kabul gördü ve MYK tarafından PM’ye sunuldu.

16 Ocak’ta Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Aziz Kocaoğlu görüşme sonrası ‘İzmir’de çıkan tablo adaylığımla ilgili tarihi sorumluluk yükledi’ diyerek aday olduğunu belirtmişti.

İzmir’de öne çıkan isimler ise mevcut başkan Aziz Kocaoğlu ile birlikte Tuncay Özkan, Tunç Soyer, Abdül Batur ve Murat Bakan olmuştu.

Tunç Soyer kimdir?

1959 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi’ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi.

Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı. 1989 – 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı.

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.

2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Mayıs 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica