Bilim-Teknoloji

‘Wow’ sinyalinin sırrı araştırılıyor

‘Wow’ sinyalinin sırrı araştırılıyor. Uzay bilimcileri yıllardır meşgul eden ve şifre olduğu düşünülen ‘Wow sinyali’nin ardında; Dünya dışı varlıkların değil, bir kuyruklu yıldızın olduğu anlaşıldı. Peşine düştüğü sinyalin aynısını 40 yıl aradan sonra yakalayan ABD’li uzay bilimciye göre sinyale; yıldızın ardında bıraktığı hidrojen gazı bulutundan gelen radyasyon dalgaları neden oldu. ‘Wow’ sinyalinin sırrı araştırılıyor, dikkatler kuyruklu yıldızda toplanıyor.

‘Wow’ sinyalinin sırrı araştırılıyor

ABD’nin Florida eyaletindeki St Petersburg Üniversitesi’nden profesör Antonio Paris; ‘Wow sinyali’ olarak anılan ve 1977 yılından bu yana neden kaynaklandığı anlaşılamayan gizemli sinyalin sırrını açıkladı. Paris, Journal of the Washington Academy of Sciences’ta yayınladığı makalede; 40 yıl önce tespit edilen sinyalin, bir kuyruklu yıldızın Dünya’ya yaklaşması sırasında ardında bıraktığı izden kaynaklandığını yazdı.

1977 yılındaki sinyalin aynısını veriyor

Araştırmasını sonuçlandırmak için, sinyalin alındığı sırada henüz keşfedilmemiş olan bir kuyruklu yıldızı yakın takibe aldığını belirten Paris; 2006 yılında keşfedilmiş olan bu yıldızın, Dünya’nın önünden geçerken 1977 yılındaki sinyalin aynısını verdiğini belirtti. Öte yandan Paris yıldızın Güneş etrafındaki dönüşünün 6 yıl sürmesi nedeniyle keşfini yapabilmek için yıllardan beri beklediğini ekledi.

“Wow sinyali meselesi pek çok kişiyi üzdü”

Paris, keşfiyle hayal kırıklığına uğrattığı kişilere de Twitter’dan seslendi: “Wow sinyali meselesi pek çok kişiyi üzdü, hayal kırıklığına uğrattı. Ama kim bilir, belki de kuyruklu yıldızın üzerinde dünya dışı varlıklar yaşıyordur?”

Teorisi üzerinde yıllardır çalışan Paris daha önce yanılıyor olmayı ümit ettiğini söylemiş ve şöyle konuşmuştu. “Hala uzaylıların olduğuna dair içimde küçük de olsa bir umut var.”

Sütunu daire içine alarak yanına “Wow!” yazmıştı

Hakkında sonradan, dünya dışı varlıklar tarafından bir mesaj olarak gönderildiği yönünde pek çok komplo teorisinin üretildiği sinyal; 15 Ağustos 1977 gecesi ABD’li bilim insanı Jerry Erhman tarafından Ohio’daki gözlemevinde keşfedilmişti. Sinyalin alındığı bölgenin koordinatlarının; alfanumerik grafikte muntazam bir sütun oluşturduğunu fark eden Erhman; bunun bir şifre olabileceğini düşünerek heyecanlanmış ve sütunu daire içine alarak yanına “Wow!” yazmıştı. Grafikte ‘6EQUJ5’ olarak görünen sinyal bundan sonra ‘Wow sinyali’ olarak anılır olmuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica