Doğa-Kültür-Sanat-Tarih

Yavuz: “Halkevi binası en kısa sürede restore edilecek”

Yavuz: “Halkevi binası en kısa sürede restore edilecek” … “Yapılan incelemenin ardından Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve beraberindeki heyet binanın mevcut şekliyle güçlendirilmesi ve restorasyonu hakkında durum değerlendirme toplantısı yaptılar …” detaylar haberimizde…

Yavuz: “Halkevi binası en kısa sürede restore edilecek”

Uzun süredir restorasyonu yılan hikayesine dönen tarihi “Halkevi binası” kaderine terk edilmişti.

Kaderine terk edilen “Halkevi binasına” siyasi partiler ve STK’lar protesto amaçlı “siyah kurdele” eylemine başlamışlardı. Yetkililerin dikkatini çekmeyi başaran “siyah kurdele” eylemi kentin en üst makamını harekete geçirdi.

Kocaeli Valiliği “Halkevi binasına” sahip çıktı…

KOCAELİ VALİLİĞİ’NİN İZMİT HALK EĞİTİM MERKEZİ VE AKŞAM SANAT OKULU BİNASI’NIN RESTORASYONU İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz bugün beraberindeki ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileri ve konuyla ilgili teknik personelinde katılımıyla İzmit Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan Kamuoyunda Halkevi olarak bilinen binada incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemenin ardından Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve beraberindeki heyet binanın mevcut şekliyle güçlendirilmesi ve restorasyonu hakkında durum değerlendirme toplantısı yaptılar.

Kamuoyunun malumu olduğu üzere bina hakkında 30.07.2015 tarih ve 1107 sayılı Koruma Kurul Kararı ile statik inceleme yapılması istenilmiş, bahse konu inceleme Kocaeli Üniversitesi tarafından yapılmıştı. Hazırlanan bu rapor sonrası restorasyon projesi Kocaeli KTVKK’nca 23.10.2018 tarih ve 3692 sayılı kararı ile uygun bulunması neticesinde 30.11.2018 tarihinde projeler YİKOP’a teslim edilmişti.

Bu günki inceleme gezisi ve daha önce yapılan teknik incelemelerde binanın hasar durumunun güçlendirme projeleri ışığında yeniden gözden geçirilmesi gerekliliğine karar verilmiştir.

Verilen bu kararlar doğrultusunda şu an Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan binada verilen hizmetlerin bulunacak yeni yerde devamlığının sağlanması sonrasında binanın restorasyon yapılmak üzere boşaltılmasına, güçlendirme projesinin süratle gözden geçirilerek yeni oluşmuş veya olabilecek hasarlar için mevcut projenin revize edilmesine, revize edilmiş projelerin ivedilikle YİKOP’a teslim edilmesine ve YİKOP tarafından mümkün olabilen en kısa zamanda güçlendirme ve restorasyon ihalesine çıkılmasına karar verildi.

Vali Yavuz toplantıda, İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Binası’nın restorasyon ihalesine olabilecek en kısa zamanda çıkılması ve binanın Kocaeli Halkının kullanımına bir an önce açılması talimatını ilgililere ileterek çalışmaların startını bizzat vermiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı