İGF

Yeni formül gündemde… Aşı olmayanlar mekanlara giremeyecek!


Türkiye’nin COVID-19 salgınıyla mücadelesinde sonbahara rahat bir şekilde girebilmek için yeni önlemlerin alınması gündemde. Toplumun büyük bölümünde aşılanma planının hayata geçirilmesi için bir dizi yeni karar almak gerekecek. Aşı olanlara ayrıcalık tanınacak.

İSTANBUL (İGFA) – Hürriyet Gazetesi’nde Nuray Babacan’ın haberine göre yapılan değerlendirme toplantılarında, aşı randevularına ilginin azalmasının nedeni olarak, 40-50 yaş arasındaki orta yaş gruplarındaki aşı duyarsızlığı gösterildi. Sadece aşı kampanyası değil, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle birlikte toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği ifade edildi.

Özellikle, sonbahara kadar toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiği, aksi durumda bu oranın yüzde 50’de kalabileceği öne sürülüyor.

AŞI OLANLARA AYRICALIKLAR TANINACAK

Koronavirüs aşısına ilginin artmaması durumunda, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması da planlar arasında bulunuyor. HES kodu olmayanların kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi, aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak. Aşıya erişimin yaygınlaşmasının ardından, aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması durumunda, sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica