Genel

Yunanistan Tropikal Fırtınadan ağır hasarlı etkilendi

Yunanistan Tropikal Fırtınadan ağır hasarlı etkilendi Yarın sabahtan itibaren Türkiye’nin batı kıyılarını etkilemesi beklenen fırtına Yunanistan’da etkili olmaya başladı. Bölgede ani sel baskınları ve kayıpların yaşandığı bildirildi. Yunanistan Tropikal Fırtınadan ağır hasarlı etkilendi detaylar haberimizde…

Yunanistan Tropikal Fırtınadan ağır hasarlı etkilendi

“Kuzeye yöneldi”

Türkiye’nin batı kıyılarını yarın sabahtan itibaren etkilemesi beklenilen Orta Akdeniz’de oluşan tropik fırtınanın hareket yönünün değiştiği ve Mora Yarımadasından Ege Denizi üzerine kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesinin tahmin edildiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Türkiye’nin kıyı Ege kısımları ile Marmara’nın batısında etkili olması beklenen tropik fırtına ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Coşkun, “Mora Yarımadası üzerinden Ege Denizi üzerine kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesi tahmin ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Anlık takip ediliyor”

Coşkun, bu nedenle Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de beklenilen rüzgarın şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalmasının öngörüldüğünü belirterek şunları söyledi:

Rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının 50-75 kg/m2 olacağı tahmin ediliyor

“Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne’de pazar günü rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının ise metrekareye 50-75 kg civarında gerçekleşeceği, ancak Ege Denizinde açıklarda rüzgar hızının 100 km/saat ve üzerinde eseceği, yağışın ise metrekareye 100 kg üzerinde meydana geleceği tahmin ediliyor. Bu tür fırtınaların, yön ve şiddeti değişebildiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz tarafından anlık olarak takip edilmektedir. Özellikle çiftçilerimize, denizcilerimize, balıkçılarımız ve bölgedeki vatandaşlarımız ile yetkililere; yaptığımız uyarıları takip etmelerini, dikkatli ve tedbiri elden bırakmamalarını öneriyoruz.”

“Yunanistan’da etkili olmaya başladı”

Türkiye’de henüz etkili olmayan Medicane tropik fırtınası Yunanistan’da etkili olmaya başladı. Ülkenin bir dizi noktasında ani sel baskınları yaşanırken, devlet televizyonu üç kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

“Rüzgarın 100 Km’nin üstüne çıktı”

Fırtınanın özellikle ülkenin doğusundaki Evia adasında ve Mora Yarımadasının güneyinde etkili olduğu, rüzgarın hızının 100 kilometrenin üzerine çıktığı belirtiliyor. Devlet televizyonuna göre, Evia adasında genç bir erkek ve orta yaşlı bir çiftten haber alınamıyor. Adada geniş çaplı bir kurtarma operasyonu başlatıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica