Genel

Zarrab davası erken genel seçimi zorlayacak

Zarrab davası erken genel seçimi zorlayacak Ak Partiye yakın ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, “Erdoğan, Genel Seçim için 2019’u beklemeyebilir” dedi. Zarrab davası erken genel seçimi zorlayacak detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Zarrab davası erken genel seçimi zorlayacak

Ak Partili milletvekili Beşir Atalay’ın kurduğu ANAR’ın Genel Müdürü İbrahim Uslu, BirGün gazetesinden Sebahat Karakoyun’a verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019’u beklemek için bir nedeni olmadığını söyledi.

“Parlamento misyonunu tamamladı, yapması gereken işleri yaptı, yeni sisteme geçme zamanı gelmiştir, denilerek erken seçim kararı alınabilir”

Uslu, “Parlamento misyonunu tamamladı, yapması gereken işleri yaptı, yeni sisteme geçme zamanı gelmiştir, denilerek erken seçim kararı alınabilir” diye belirtti.

Uslu, erken seçim beklentisinin boş bir beklenti olmadığını, yüksek bir olasılık olarak gördüğünü ifade etti.

Uslu’yla yapılan röportajın ilgili kısmı şu şekilde:

“- Erken seçim de konuşulmaya başladı…

“Referandumda seçmenden ‘Mevcut sistemde işleri istediğimiz hızla yürütemiyoruz’ diye oy istedi”

Ben erken seçim bekliyorum. Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin 2019’u beklemek için bir nedeni yok. Referandumda seçmenden ‘Mevcut sistemde işleri istediğimiz hızla yürütemiyoruz’ diye oy istedi. Kongreler bittikten, seçimde çalışacak mekanizmayı yeniledikten sonra beklemenin anlamı kalmadı denilecek. O aşamadan sonra ‘Parlamento misyonunu tamamladı, yapması gereken işleri yaptı, yeni sisteme geçme zamanı gelmiştir’ denilerek erken seçim kararı alınabilir.

“Daha düşük oy alması kaçınılmaz olan bir seçimi önce yapıp hem rakiplerini heveslendirip hem de kendi seçmenini demoralize etmek istemez”

AK Parti bugüne kadar yerel seçimlerde genel seçimlerin altında oy aldı. Öyle olduğu için daha düşük oy alacağı bir seçimi önce yapıp muhalefeti ümitlendirmek, kendi seçmenini demoralize etmek riskini göze almaz erken seçimi tercih eder diye düşünüyorum. Daha düşük oy alması kaçınılmaz olan bir seçimi önce yapıp hem rakiplerini heveslendirip hem de kendi seçmenini demoralize etmek istemez. Önce genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimini yapar, ardından da yerel seçimlere gider. Rasyonel davranış bu. Erken seçim beklentisi boş bir beklenti değil, yüksek olasılık görüyorum.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica