Genel

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’ Türkiye’deki mal varlığının dondurulması kararı sonrası Rıza Sarraf’ın uçağına İstanbul’da el konuldu. Mal varlığına ve uçağına el konulan Rıza Sarraf’ın çapraz sorgusuna bugün de devam ediliyor. Davada ilk kez Gülen cemaati hakkında soru soruldu. Sarraf, ayrıca doğrudan sorgusunda “Bunlar Çağlayan’a ödenen paralardı” diyerek komisyon aldığını iddia ettiği belgeleri gösterdi. Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’ detaylar haberimizde…

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

Eski Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu deldiği iddiasıyla tek sanık olarak yargılandığı davada tanık statüsüne geçen Rıza Sarraf, Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming tarafından gerçekleştirilen çapraz sorgusunun üçüncü gününde ifade vermeye devam ediyor.

Duruşmada Rıza Sarraf’ın sorgusuna geçilmeden önce, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın sorgusuna ait 47.25 dakikalık bir video izletildi.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

Canlı blog (Çeviri: Sebla Küçük)

23.36 Savcı, Sarraf’ın işbirliği anlaşmasının neden geciktiğini sordu. Sarraf iki neden sayıyor:

1) “Yasalar ve adalet çerçevesinde iki avukatımın yürüttüğü siyasi girişimler vardı.”
2) “Elbette, işbirliği yapma konusundaki zorluklar ortadaydı.”

23.33 “Hükümete, hakkında bilgi verdiğiniz tek kişi Hakan Atilla mı?” sorusuna Sarraf’tan yanıt “Hayır.”

23.32 Savcı, sorularıyla, Sarraf’ın, kürsüde yalan söylemesi durumunda anlaşmasının çöpe gideceğini ima ediyor. Sarraf, “Bu herhalde hayatımda olabilecek en kötü şey olurdu” diyor. “Neden?” sorusuna Sarraf, yalan söylerse anlaşmasının bozulacağını ve yeni suçlar ekleneceğini söylüyor.

23.31 Savcı, Sarraf’ın yaptığı işbirliği anlaşmasıyla ilgili sorular sordu. İşbirliği anlaşması kapsamında Sarraf, tanık koruma programına alınabilecek. Savcı, Sarraf’a, ifade vermesi durumunda cezaevinden çıkacağı yönünde bir vaat verilip verilmediğini soruyor. Sarraf,”Hayır” diyor.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

“Aralık 2013’teki suçlamalardan ödemeler ve kısmen rüşvetle kurtuldum”

23.05 Sarraf, Aralık 2013’te tutuklanmasıyla ilgili ifade veriyor. Savcının, “Bu suçlamalardan nasıl kurtuldunuz?” sorusuna “Ödemeler yaptım ve bunlar kısmen rüşvet olarak verildi” yanıtını verdi.

23.02 Savcı, görüşmelerden birinde bir “konşimento” sorunundan bahsedildiğine dikkat çekti.”Bu konşimento sorunu neydi?” diye sordu. “Büyük gemilerin izlenebilir olmasından kaynaklı bir konşimento meselesiydi. Hakan Atilla gemilerin izlenmesinden endişe duyuyordu” dedi.

23.01 Savcı bu sefer ses kayıtlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sordu. Sarraf bu soruya “Evet” yanıtını verdi. Sarraf: Çağlayan’a verdiğim saat ve piyano rüşvetti.

22.59 Savcının,”Türk yetkililere rüşvet verdiniz mi?” sorusuna “Evet” yanıtını verdi.

Savcı, Sarraf’ın Zafer Çağlayan’a verdiği kol saatini sordu. “Bu rüşvet olarak mı verilmişti?” sorusuna Sarraf’tan “Evet” yanıtı geldi. Savcı, kol saatinin ardından Çağlayan’a verilen piyanonun rüşvet olarak verilip verilmediğini sordu. Sarraf buna da “Evet” yanıtını verdi.

22.35 Sarraf,”Bunlar Zafer Çağlayan’a ödenen paralardı.” diyerek elindeki delili gösterdi.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

Sarraf’ın iddiasına göre bu tutarlar, Sarraf’ın İran ticaretinden ödenen “komisyonlardandı.”

22.32 Sarraf, Atilla’nın durumun farkında olduğunu ancak yine de onlara ayak uydurduğunu iddia etti. Sarraf, “Atilla genel müdürüne haber verdi çünkü biliyordu.” dedi.

22.30 Savcının “ABD’li bir banka yaptığınız işin içinde NIOC’un (İran Ulusal Petrol Şirketi) olduğunu bilse ne yapardı?” sorusuna Sarraf,”Parayı, gönderen kişinin olduğu yere geri gönderirdi.” diye yanıt verdi. Savcı bu yanıtın ardından “İşlemi gerçekleştirmezdi, değil mi?” ifadelerini kullandı. Sarraf da onu onayladı.

22.29 Savcı, Sarraf’ın herkese rüşvet vermediğine dikkat çekiyor .Rüşvet vermediği iddia edilen bazı isimler: Aydoğan, Ali Fuat ve Hakan Atilla.

22.26 Savcı, Sarraf’a, İran’a yönelik yaptırımların ihlaline ilişkin itirafçılık anlaşmasından bahsediyor.

Çapraz sorgu sona erdi

22.24 Çapraz sorgu sona erdi. Savcı bir kez daha Sarraf’ı doğrudan sorgulayacak.

21.03 Oturuma öğle arası tatili verildi.

21.00 Konu Sarraf’ın ABD’de cezaevindeyken yaptığı görüşmelere geldi. Görüşmelerden en az biri Sarraf ile amcası Ahad arasında.

Avukat Fleming, “Amcanıza bu ülkede serbest kalmak için yapmadığınız bir şeyi itiraf etmeniz gerektiğini söylediniz, değil mi?”sorusuna Sarraf,”Bu kesinlikle doğru değil” yanıtını verdi. Fleming, bir ses kaydı dinletmek istiyor. Kayıt Azeri dilinde.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

Sarraf’ın Türkiye’deki yeminli ifadesinden önemli hatırlatma: Süleyman Aslan’ın rüşvet almadığını söylemişti

20.59 Avukat Fleming, Sarraf’a Türkiye’deyken verdiği yeminli bir ifadenin metnini verdi. Söz konusu ifadede Sarraf, Süleyman Aslan’ın rüşvet almadığını söylüyordu.

20.56 Mevzu yine “ekonomik cihat” konusuna geldi. Sarraf, “ekonomik cihat”ın ne demek olduğunu bilmediğini, Farsça yazı okuyamadığını ve Ahmedinecad’a hitaben yazılan ve kendisinin imzaladığı mektupta ne yazdığını bilmediğini iddia etti.

Avukat Fleming “Mart 2016’da tutuklandığınız zaman da ekonomik cihadın ne olduğunu anlamamış mıydınız?” diye sordu. Sarraf,”Kesinlikle doğru ama bugün bunun ne olduğunu biliyorum.” yanıtını verdi.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

“Türk savcıları kimi zaman yalan söyledim”

20.54 Sarraf, 2013’teki soruşturma sırasında Türk savcılara “kimi zaman” yalan söylediğini belirtti, geçen yıl da tutuklandığı zaman FBI’a yalan söylediğini kabul etti. “Yaptırımları ihlal etmediğimi söyledim, doğru” dedi.

20.43 Sarraf, İstanbul’da acil bir yere gitmesi gerektiği zamanlarda emniyet şeridini kullanmak için İstanbul polisine yalan söylemeye ihtiyaç duymadığını söyledi. “Emniyet şeridini kullanmak için yalan söylememe gerek yoktu. Zaten istediğim gibi kullanıyordum” iddiasında bulundu.

20.39 Atilla’nın avukatları Sarraf’a “Eşinize yalan söylediniz, doğru mu?” diye sorunca savcılar itiraz ediyor. Kısa bir tartışma sonrasında savunma makamı, Sarraf’a hayat kadınlarıyla ilgili sorular sormaya başlıyor.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

“Türk yetkililerin çoğu gelirimi biliyordu” iddiası

20.36 Sarraf, geliri hakkında Türk yetkililere yalan söylediğini iddiasını reddetti. Sarraf, “Türk yetkililerin çoğu benim gelirimin ne olduğunu biliyordu” dedi.

20.30 Sarraf, “Burada sanık aleyhinde ifade vermeye başladığım tarihten itibaren mal varlığıma el kondu” dedi.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

Sarraf’ın Türkiye vatandaşlığına geçiş süreci

20.21 Sarraf, “Olağan yolları takip ettim. 2001 yılında başvurdum ve 2006’da veya 2007’de vatandaşlık aldım” dedi. Sarraf hemen ardından kendi söylediğini düzeltiyor ve ilk başvuruyu 2000 yılında yaptığını söyledi.

20.20 Avukat Sarraf’ın “istisnai statü” olarak bilinen bir prosedür kapsamında ne zaman Türkiye vatandaşı olduğunu sordu, Sarraf bunu reddetti.

20.18 Avukat Fleming’in, “2014’te meclis soruşturma komisyonuna bir mektup gönderip göndermediği” sorusuna Sarraf, “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi.

20.16 Avukat Fleming, Sarraf’ı, Gülencilerin bombalı saldırı yapmadığı için terör örgütü olmadığını kabul etmesini sağlamaya çalıştı. Sarraf, “O konuda anlaşamayız, çünkü ben onların ne yaptığını bilmiyorum” dedi.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

Davada ilk kez Gülen cemaati konuşuldu

20.12 Sarraf, Fleming’in bu şantajın gerekçesi olduğunu iddia ettiği detayları reddediti. Gülen cemaatini duyduğunu söyleyen Sarraf, ‘politika analisti’ değilim dedi. Sarraf,”Farklı gruplar onlar için farklı isimler kullanıyor. Bu nedenle, onlar siyasi bir grup mu, dini bir grup mu, yoksa terör örgütü mü bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

20.09 “Mahkemede bize, Türkiye’de size isnat edilen bazı şeylerden suçlu olduğunuzu söylemiştiniz” ifadelerine “Kesinlikle doğru” sözleri ile katılan Sarraf, bir polis memurunun kendisine şantaj yapmaya çalıştığını iddia etti.

20.07 Jüriye sunulan fotoğrafın ortasında Sarraf’ın kuzeni yer alıyor. Fotoğrafın kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

20.01 Bir fotoğraf jüri üyelerine gösterildikten sonra delil dosyasına eklendi. Kamuoyuyla da paylaşılması bekleniyor.

20.00 Sarraf’ın daha önce ifadesinde yalanladığı “sınırdaki olay” iddiasına geri dönüldü. Avukat Fleming, Sarraf’ın şoförünün yüklü miktarda parayı Rusya’ya kaçıracakken Türkiye sınırında yakalandığını iddia etmiş, Sarraf bunu reddetmişti. Fleming, bu olayda yakalanan ve Sarraf ‘ın şoförü olan kişinin, nakit para taşırken durdurulan 14 kişiden biri olduğunu iddia etti.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

19.52 Sarraf ile Hakan Atilla arasında geçen kısa bir görüşmenin ses kaydı dinletiliyor.

19.49 Yeniden, iddia edilen iki mekanizma arasındaki geçiş konusuna dönüldü -yani, sahte altın ticaretinden “gıda” ticaretine geçiş- Geçişin nedenini, İran’a yönelik yaptırımların yağmur gibi gelmesi olarak ifade ediyor.

19.43 Sarraf ile Happani arasındaki başka bir görüşmeye geçiliyor. Görüşmede Süleyman Aslan’ın Volgam (“gıda” şirketlerinden biri) ile ilgili söylediklerinden bahsediliyor.

19.39 Rıza Sarraf, Happani için ‘sağ kolum’ ifadesini kullandı.

19.38 Sarraf daha önce ifadesinde, İran’la bağlantılı işlemlerinin kimi zaman Halkbank’ın alt kademelerdeki çalışanlarına takıldığını söylemişti. Görüşmede “İşler Hakan Atilla’da o kadar takılmıyordu” diyor.

19.20 Dinletilen ses kaydı Sarraf ile Süleyman Aslan’ın arasında Temmuz 2013’te yaptıkları görüşmeye ilişkindi.

19.07 Sarraf’ın çapraz sorgusu kaldığı yerden devam ediyor. Yeni bir ses kaydı dinletiliyor.

OFAC yönetmeliğine ilişkin ifade verecek tanıklarla ilgili karar verildi

19.06 Yargıç, OFAC yönetmeliğiyle ilgili ifade verecek tanıklarla ilgili kararını verdi; savunma bu tanıklara, kurumun yönetmeliğinin tarihçesiyle ilgili çapraz sorgu yapabilecek.

Zarrab itirafı 7; ‘Bunlar Çağlayan’a ödenen paraların belgeleri’

Atilla’nın avukatı: Adalet Bakanlığı sanki Hazine Bakanlığı gibi davranıyor

19.01 Atilla’nın avukatı Victor Rocco, müvekkilinin yaptığı iddia edilen işlerin, cezai kovuşturmayla değil, sadece ABD finans sistemine giriş yasağıyla cezalandırıldığını öne sürüyor. Atilla’nın avukatı Rocco, Adalet Bakanlığı sanki Hazine Bakanlığıymış gibi hareket ediyor.” dedi.

18.55 Duruşma öncesi görüşmelerde, savcı OFAC (Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi) düzenlemelerinde yer alan içinden çıkılmaz nüanslar hakkında yargıca sorular soruyor.”Yargıç,Bu güney bölgesindeki dava daha önce emsali olmayan bir dava mı” sorusuna savcı, “Evet” yanıtını verdi.

18.46 Rıza Sarraf, henüz tanık kürsüsüne getirilmedi.

18.10 Hakan Atilla’ya bir kez daha yasal hakları okundu. Duruşma başlamak üzere.

17.30 Çapraz sorgu öncesinde avukatlarla yargıç bir değerlendirme yapıyor. Cumhuriyet

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica