Genel

Zehir solumalarına aldırmadan hükümet sayılarını artırıyor

Zehir solumalarına aldırmadan hükümet sayılarını artırıyor CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu; yeni termik santrallerin yapılmasının planlandığı bir il konumunda olan Zonguldak’ın geleceğini kurtarmak için mücadele ettiklerini söyledi. Zehir solumalarına aldırmadan hükümet sayılarını artırıyor detaylar haberimizde…

Zehir solumalarına aldırmadan hükümet sayılarını artırıyor

Büyük bir çevre felaketi yaşanıyor

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Zonguldak Çatalağzı’nda termik santrallerden kaynaklı büyük bir çevre felaketi yaşandığını, buna rağmen bölgedeki 7 termik santral ünitesinin sayısının 9’a çıkarılacağını belirtti.

Çatalağzı’nda 806 futbol sahası büyüklüğünde kül depolama sahası tesis edilecek

Zonguldak’ta deniz doldurularak yapılacak olan Detes termik santrali ve Çates ilave ünitesi ile birlikte Çatalağzı’nda 806 futbol sahası büyüklüğünde kül depolama sahası tesis edilecek. Yeni santral kurumunun planlanmasının kentteki çevre krizinin daha da derinleştireceği ifade edilirken, Çatalağzı’nda halihazırda bulunan 7 termik santral ünitesinin yanı sıra yeni ünitelerin yapımı da planlanıyor.

“Çatalağzı artık yaşanamaz hale gelme noktasında”

Yeni ünite yapımlarıyla ilgili konuşan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Çatalağzı’nın artık yaşanamaz hale gelme noktasında olduğunu belirterek, “Kirlilik bölgede bütün ekolojik kapasitesini doldurmuş durumda. Buna rağmen yeni termik santral projeleri ile hala bu yaşam alanı yok edilmeye çalışılıyor. Yeni santral demek devasa kül ve atık problemi demek” dedi.

“Küller yaşam alanlarına dökülüyor”

2 tesis yapımının da yolda olduğunu açıklayan ve yeni yapılacak ünitelerle birlikte Çatalağzı’nda 806 futbol sahası büyüklüğünde kül depolama sahası planlandığını ifade eden Bozoğlu, “Çates’e ilave ünite yapılarak kapasitesi arttırılacak. Bir de deniz doldurularak 160 megawattlık Detes termik santrali yapılacak. Yani sorun sadece hava kirliliği ya da denize verilecek sıcak suyun deniz ekosistemini yok etmesi değil; aynı zamanda yeni bir beton yapının denize yapılması hedefleniyor. Bu tesisten ciddi kül miktarı çıkacak. Zaten beldenin birçok noktasında tehlikeli atık ve termik santralden kaynaklı küller, yaşam alanlarına dökülüyor. Kül depolama sahaları bu bölgede çok yoğun bir kirletici etkiye sahip. Bunların bir an önce rehabilite edilmesi gerekirken yeni bir saha açılması büyük bir sıkıntı yaratacak” açıklamasını yaptı.

Zehir solumalarına aldırmadan hükümet sayılarını artırıyor

“Akciğer ve solunum yolu hastalıklarına neden oluyor”

“Kansere neden olan partikül madde 10 (PM 10) değerinin, 1 Ocak 2017’den bu yana tam 122 gün Dünya Sağlık Örgütü sınır değerini aştığını görüyoruz” diyen Bozoğlu, şu açıklamayı yaptı: “PM 10, akciğer ve solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Sınır değerin 35 gün aşılması durumunda insan sağlığının riske girdiği, Dünya Sağlık Örgütü ve ülkemiz mevzuatının kabul ettiği bir durum. Yılbaşından bu yana ise 76 gün bölgede hiç ölçüm yapılmamış.”

“2 bin 876 erken ölüm termik santrallerden kaynaklı”

Zonguldak’ta ihtiyaç nedeniyle bir onkoloji hastanesi kurulduğunu belirten Bozoğlu, “Verilere göre Türkiye’de 2 bin 876 erken ölüm termik santrallerden kaynaklı. 3 bin 821 kronik bronşit vakası da bu durumla ilişkili” dedi.

“…termik santraller cehennemi merkezi”

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ise kömürle çalışan termik santrallerin olumsuz etkilerini en fazla yaşayan illerin başında gelen, bu gerçeğe rağmen yeni termik santrallerin yapılmasının planlandığı bir il konumunda olan Zonguldak’ın geleceğini kurtarmak için mücadele ettiklerini söyledi. “Zonguldak kendisine biçilen rolün, ‘termik santraller cehennemi merkezi’ olmasını kabul etmeyecek” diyen Turpçu, “Çok dar bir alan içinde, 10 milyon tonun üzerinde kömür yakacak santraller bloğu hayata geçirilmeye çalışılıyor. Kömür üretimi 1 milyon tonun altındaki Zonguldak Kömür Havzası’nın tüm üretim kapasitesi devreye görse dahi yetmeyecek bir tüketimden bahsediyoruz. Yılda 1 milyon ton dahi üretemezken, 6,5 milyon tonu demir çelik sanayinde kullanılan koklaşabilir olmak üzere toplam 36 milyon ton taş kömürü ithal ediyoruz, yaklaşık 4 milyar dolar para ödüyoruz. Bunu da parantez içinde söylemek isterim” dedi.

“Yeni santraller kabul edilemez”

Mevcut termik santraller zehir soluturken yenilerinin kurulmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Turpçu, “Mevcut termik santrallerin bile bu şekilde çalışmaya devam etmesi mümkün değilken, üstüne bir de yenileri eklenirse, insanlarımız ya buralarda ölmek üzere kalacak ya da doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalacaktır. Zonguldak yeşil cenneti olan ama termik santraller nedeniyle git gide bu özelliğini kaybeden, insanların sağlığını kaybettiği, kuşların, arıların daha yaşamadığı bir şehir haline gelmiştir” dedi.

“Filtreleme yapılmıyor”

“Burada mücadelesi verilen şey çocuklarımızın ve şehrimizin geleceğidir” diyen Turpçu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu konunun en başından beri takipçisiyiz. Kömürle çalışan termik santrallerin çevreye ve halk sağlığına etkilerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge verdik. Çünkü, Zonguldak ve bölgede yaşayan insanların karşı karşıya bulunduğu durum özel bir araştırmaya da değer durumdadır. Bununla birlikte, ülkemizde, kömürle çalışan termik santrallerde çevre koruyucu önlemlerin alınmadığı, atmosfer üzerinde olumsuz etki oluşturan maddelerin tutulması için kullanılan sistemlerin modernizasyonunun yapılmadığı, operatör şirketlerin filtrelemeyi yapmadığı veya gerektiği şekilde yapmadığı ortadadır. Bununla ilgili verdiğimiz soru önergelerine, Çevre ve Şehir Bakanlığı’ndan tatmin edici yanıtlar alamadık, ne yazık ki daha çok durumu geçiştirmeye yönelik cevaplar alıyoruz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica