Ekonomi

Emeklinin intibak zammı için AYM neyi bekliyor

Emeklinin intibak zammı için AYM neyi bekliyor yıllardır bekledikleri intibak zammı olmayınca, Ocak zammını öğrenen, yüzde 5.69 artırılmış maaşlarını almak için gün sayan emekliler gözünü intibak düzenlemesine yeniden çevirdi. TÜED Başkanı Ergün, ‘İntibak yapılsın, bütün ülkeyi bayram yerine çeviririz’ dedi. Ülkemizin yoksul insanları olan Emekliler; Emeklinin intibak zammı için AYM neyi bekliyor diyerek isyanını dile getirdi. detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Emeklinin intibak zammı için AYM neyi bekliyor

Emeklinin gözü AYM de…

Yaklaşık 12 milyon emekli Ocak zammını önceki gün açıklanan enflasyon verileriyle öğrendi. Bu ay içerisinde yüzde 5.69 artırılmış maaşlarını ceplerine koymaya hazırlanan emekliler, gözlerini intibak düzenlemesine yeniden çevirdi.

“2000 sonrası emeklilerimiz için de intibak yapılması, kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur”

2000 yılı ve sonrasında emekliler, 2000’den önce emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesinin kendileri için de hayata geçirilmesini istiyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, 2000 öncesi emekliler için yapılan intibak çalışmasını hatırlatarak, “Ancak, 2000 sonrası emeklilerimiz için de intibak yapılması, kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Parlamentomuzdan öncelikli beklentimiz, aylıklar arasındaki adaletsizliği ortadan kaldıracak kalıcı bir intibak düzenlemesinin bir an önce TBMM gündemine taşınması ve yasalaştırılmasıdır.

“2018 yılında, intibak beklentimiz Meclis gündemine taşınmış olsun”

Başta hükümetimiz olmak üzere, bütün parlamentomuzdan bir tek şey istiyoruz. 2018 yılında, intibak beklentimiz Meclis gündemine taşınmış olsun. Bütün ülkeyi bayram yerine çeviririz” dedi.

Yıllardır AYM’nin gündeminde olan karar bir türlü çıkmıyor

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara yönelik intibak, aynı zamanda Anayasa Mahkemesi‘nin (AYM) gündeminde bulunuyor. Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı’nın bireysel başvurusu önümüzdeki günlerde yüksek mahkeme tarafından ele alınacak. Anayasa Mahkemesi’nden intibak vizesi çıkarsa, emekliler yeni bir zamma kavuşacak. Maaşlar yeniden hesaplanacak, intibak zamları belirlenecek.

Yaklaşık 5 milyon Emekliyi ilgilendiriyor

Türkiye Emekliler Derneği’nin verdiği bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar yaklaşık 5 milyon emekliyi kapsayacak. İlk intibakta 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK’lıya 50 ile 355 lira arasında artışlar yapılmıştı. Yeni intibakta da artışların bu seviyede olması bekleniyor. Yeni intibakta da artışların bu seviyede olması bekleniyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica