Ekonomi

Mortgage kredisi kullanırken hesaplama yöntemine dikkat edin

Mortgage kredisi kullanırken hesaplama yöntemine dikkat edin Ev sahibi olabilmek için ilk başvurulan yollardan biri de Mortgage, yani konut kredisidir. Mortgage, çok iyi bir şekilde hesaplanması ve ince detayların değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kullanılması gerekilen bir kredi türüdür. Mortgage kredisi kullanırken hesaplama yöntemine dikkat edin detaylar haberimizde…

Mortgage kredisi kullanırken hesaplama yöntemine dikkat edin

Hesaplamada dikkat…

Günümüzde ev sahibi olabilmek için ilk başvurulan yollardan biri de Mortgage, yani konut kredisidir. Mortgage, çok iyi bir şekilde hesaplanması ve ince detayların değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kullanılması gerekilen bir kredi türüdür. Peki, Mortgage hesaplama nasıl yapılır? Mortgage faiz oranları nelerdir? Mortgage kredisi kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

“Faiz oranları her ne kadar küçük görünse de…”

Mortgage kredisinin ne gibi unsurlardan meydana geldiğini belirlemek, hesaplama işlemi için ilk adım olacaktır. Mortgage, yani konut kredilerinde, faiz oranları her ne kadar küçük görünse de, uzun vadeli ve yüksek meblağlı krediler olmalarından ötürü, toplam ödenen tutar oldukça yüksek olabilmektedir. Bu nedenle vade sayısı ve faiz oranı arasında ideal bir bağ kurulmalıdır.

“Farklılık gösteren masraflar…”

Mortgage kredilerinin masrafları da zaman zaman tüketiciler açısından şaşırtıcı olabilmektedir. Bu masrafların bankadan bankaya değişmesi söz konusuyken, bazı bankalar abartılı rakamlarla karşınıza çıkabilmektedir. Ayrıca konut kredisi konusunda zorunlu olan sigorta masrafları da, yine farklılık gösterebilen bir diğer unsurdur.

Hesaplama yöntemi…

Mortgage hesaplama işleminin temsili olarak yapılabilmesi söz konusudur. Öncelikle kredi faiz oranı, vade sayısı ve kredi tutarı hakkında net veriler belirlememiz gerekmektedir. 120 ay vade ile 100 bin TL’lik bir konut kredisi kullanıldığını düşünürsek ve bu konut kredisinin faiz oranı da yüzde 0,83 olursa, hesaplama işlemi şu şekilde devam etmektedir.

Önce faiz ödeme miktarı yüksek, ödedikçe Anapara ödemesi yükseliyor

Bu bilgiler ışığında aylık taksit tutarı toplamda 1.319,29 TL olarak tüketicinin karşısına çıkmaktadır. Bu tutarın 489,29 TL si anapara iken, 830 TL’si ise ödenecek olan faiz tutarıdır. Faiz tutarı, faiz kısmından, anapara tutarı ise anapara tutarından kesilerek, sürekli bir döngü oluşmaktadır. Her ay ödemiş olduğunuz faiz tutarı azalmakta ve haliyle anapara ödemeniz artmaktadır. Bu durum da bir süre sonra faiz tutarınızın ilk etapta ödenmesine, anapara tutarının ise son etapta bitmesine neden olmaktadır.

Sözleşme gereği kesintiler…

Mortgage kredisinde dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise ek kesinti ücretleridir. Bu ek kesinti ücretleri nedeniyle birçok kişi kısa süreli şok geçirse de, bankalar maalesef ki bu ücretleri sözleşme gereği sizden almaktadırlar.

Ödeme miktarı sadece Anapara ve Faizden ibaret değil…

Mortgage kredisi ile ev almaya karar vermeniz durumunda, öncelikle büyük bir sorumluluğun altına girdiğinizi unutmamanız gerekmektedir. Konut kredisi ile ev almak, son derece zahmetli olan ve borç yükünün en fazla olduğu kredi türlerinden biridir. Mortgage kredisinde, sizden tahsil edilecek olan tutar, sadece sandığınız gibi anapara tutarı ve faiz tutarı değildir.

Ekstra kesintiler…

Evin tapu işlemleri, bankadan ipotek fekki yazısı alma vb. işlemler konusunda da birtakım kesintiler olacaktır. Bu ücretler de ekstra olarak size yansıtılacaktır ve kredi tutarınız, faiz tutarı ile birlikte 1.000 TL ila 2.000 TL arasında fazla gelebilme ihtimaline sahip olacaktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica