İGF

Osman Kavala: “Duruşmalara katılmam ve savunma yapmam anlamsız”

Yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi hakkındaki “Soros artığı” ifadelerine yanıt vererek, “İfadeler son derece esef vericidir ve Cumhurbaşkanlığı makamının ciddiyetine uygun düşmemiştir” dedi.

Yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala yazılı yaptığı açıklamasında, Erdoğan’ın söz konusu ifadelerinin yargıyı doğrudan etkileyen mesajlar içerdiğini belirtti. Kavala, “Bu şartlar altında adil bir yargılama yapılmasına imkân kalmadığından, bundan sonra duruşmalara katılmamın ve savunma yapmamın anlamsız olacağına inanıyorum” dedi.

Yazılı açıklamasında, “Ülkemizdeki sivil toplum kuruluşlarının şeffaf biçimde desteklenmesi amacıyla yasalara uygun biçimde kurulmuş ve faaliyet göstermiş olan Açık Toplum Vakfı’nın yönetim kurulunda diğer yönetim kurulu üyeleri gibi görev yaptım. Hiçbir dönemde başkanlığını üstlenmedim, Açık Toplum Vakfı’nı ya da George Soros’u temsil eder nitelikte bir yetkim, statüm olmadı” diyen Kavala, “Bana yöneltilen suçlamalar herhangi bir delile dayanmıyor olmasına rağmen dört yıldır tutukluyum. Cumhurbaşkanı’nın hüküm giymemiş ve yargılaması devam etmekte olan bir kişiye yönelik aşağılayıcı ve lekeleyici ifadeleri, insan haysiyetine saldırı niteliğindedir. Bunlar suçlu olduğum algısı yaratan ve yargıyı doğrudan etkileyen mesajlardır. Hukuk devletini savunan bir yurttaş olarak, yargının maruz kaldığı bu durumu meşrulaştırıcı bir edimde bulunmanın doğru olmadığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica