Ekonomi

Sözleşmeli Tarım Çiftçisine destek Erdoğan’ın imzasıyla kaldırıldı

Sözleşmeli Tarım Çiftçisine destek Tarım ihracatçısı patronlara 200 milyon dolar ek destek açıklayan AKP, sözleşmeli tarım yapan çiftçiye ödenen yüzde 30 tarımsal desteği kaldırdı. Sözleşmeli Tarım Çiftçisine destek

Sözleşmeli Tarım Çiftçisine destek …

Tarım ihracatçısı patronlara 200 milyon dolar ek destek açıklaması yapan AKP, dün yayımlanan kararnameyle sözleşmeli tarım yapan çiftçilere ödenen yüzde 30 tarımsal destek ödeneğini kaldırdı. Sözleşmeli tarım modeliyle tarım şirketleri karşısında zaten korumasız bırakılan çiftçiler, yüzde 30 desteğin kaldırılmasıyla tamamen çaresiz kaldı.

“yüzde 30 tarımsal destek ödemesi kaldırıldı”

379 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle, sözleşmeli tarım yapan çiftçilere, sözleşmeye esas ürünleri için ek olarak ödenen yüzde 30 tarımsal destek ödemesi kaldırıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen hafta tarım ihracatçısı patronlara yıl sonuna kadar 200 milyon dolarlık ek finansman sağlanacağını açıklamıştı.

Pekcan, açıklamasında; “Türk Eximbank, yeni başlattığı Mevsimsel Kredi Destek Programı ile yılsonuna kadar pamuk, incir, üzüm, zeytin, fındık; kayısı ve diğer tarım ürünleri ihracatı yapan firmalarımıza 200 milyon dolar ilave finansman sağlayacak. Bu kapsamda tarım ürünleri ihracatçılarımızın Türk Eximbank‘tan kredi taleplerine öncelik verilecek ve önümüzdeki yıllarda Mevsimsel Kredi Destek Programı uygulamasına devam edilerek, tarım sektörüne kullandırılan kredilerin toplam krediler içindeki payı artırılacak” demişti.

“…tarımsal destek ödemelerine ilişkin…”

sol.org.tr‘de yayınlanan habere göre, tarımsal destek ödemelerine ilişkin 26 Şubat 2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararına 22 Haziran 2018 günü eklenen 5/A maddesiyle, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenecek köyler ile 2012 yılında 6360 sayılı Yasa kapsamında mahalleye dönüştürülen ve en fazla 300 yerleşimde olmak üzere birlikte üretime yönelik sözleşmeli üretim yapanlara mazot, gübre, yurtiçi sertifikalı tohum/fidan/fide ve standart fidan kullanımı, havza bazlı fark ödemesi, yem bitkileri üretimi, çiğ süt buzağı/malak/manda, anaç koyun-keçi desteklerine ek olarak yüzde 30 oranında ayrıca destek ödenmesi” öngörülmüştü.

Sözleşmeli Tarım nedir?

Sözleşmeli tarım, devletin tarımdan çekilerek çiftçiyi yerli, yabancı şirketler karşısında korumasız bırakması anlamına geliyor. IMF ve Dünya Bankası patentli politikalar sonucunda giderek yoksullaşan çiftçi tohum, ilaç, gübre gibi temel girdileri satın alamıyor; borçlarını ödeyemediği için bankalar da kredi vermiyor. Tarım şirketleri ile sözleşmeler yaparak, onların istekleri ve dayattıkları koşullara uyarak üretimlerini sürdürebiliyor.

Haziran 2018’de bu durumda olan çiftçilere ek bir katkı verilmesi öngörülmüştü. Beş ay sonra, belki de hiç ödeme yapılmadan bu uygulamadan da vazgeçildi. Böylece çiftçi, tarım şirketleri ve bankalar karşısında tamamen çaresiz kalmış oldu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica