Bilim-Teknoloji

Süper güvenli internet Kuantum teknolojisiyle geliştirildi

Süper güvenli internet Kuantum teknolojisiyle geliştirildi Hollandalı bilim insanları, kuantum teknolojisini kullanarak interneti ‘süper güvenli’ hale getirdi. Süper güvenli internet Kuantum teknolojisiyle geliştirildi detaylar haberimizde…

Süper güvenli internet Kuantum teknolojisiyle geliştirildi

2020’de hayata geçmesi beklenen projenin, iki kişi arasındaki görüşmelerin izinsiz şekilde dinlenmesini, takibini ya da internet şifresinin kırılmasını imkânsız kılması bekleniyor.

“Takibinin ya da internet şifresinin kırılmasının artık imkansız olacağını söylüyor”

Hollanda’daki Delft Teknik Üniversitesi (TU Delft) araştırmacılarının buluşu olan “kuantum dolanması” yöntemi ile “süper güvenli internet” dönemi başlayacak. Bilim insanları, “kuantum interneti” sayesinde iletişimin tamamen güvenli hale geleceğini, iki kişi arasındaki görüşmelerin izinsiz şekilde dinlenmesinin, takibinin ya da internet şifresinin kırılmasının artık imkansız olacağını söylüyor.

“kuantum dolanması”

BBC Türkçe’nin Lahey muhabiri Yusuf Özkan’ın haberine göre proje, TU Delft ve Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Kurumu (TNO) tarafından oluşturulan QuTech araştırma merkezi tarafından yürütülüyor. Nature dergisinde yayımlanan ve güvenli internet konusunda devrim olarak nitelenen proje, TU Delft araştırmacılarının 2015 yılında gerçekleştirdikleri “kuantum dolanması” adı verilen buluşa dayanıyor.

“kuantum interneti projesi ile pratikte uygulanacak”

Araştırmacılar, kuantum dolanması ile bir mesafeden en küçük parçacıklar arasında görünmez bir bağlantı kurulabileceğini kanıtladı. Şimdi bu buluş, kuantum interneti projesi ile pratikte uygulanacak.

“Süper Güvenli olacak”

QuTech’ten Ronald Hanson’a göre, kuantum interneti ile şu anda mevcut olan sistemde yapılamayan birçok şey gerçeğe dönüşecek. İnternet hem hızlanacak hem de “süper güvenli” hale gelecek. Bağlantıyı kesintiye uğratmadan ya da fark edilmeden izlemek artık olanaksız olacak.

“dışarıdan izinsiz müdahale edilemeyecek”

Hollandalı bilim adamına göre, kuantum interneti üzerinden yapılan görüşmeler, başkaları tarafından dinlenemeyecek. İki kişi arasındaki internet iletişimine dışarıdan izinsiz müdahale edilemeyecek. İnternet şifresinin kırılması imkânsız hale gelecek.

“saniyede 40 kez parçacıkları dolaştırmayı başardı”

Bilim insanları, 2 metrelik bir mesafe üzerinde saniyede 40 kez parçacıkları dolaştırmayı başardı. Araştırmacılar, deneme tablosunun 2 metre olduğunu belirterek, uzunluğun önemli olmadığına işaret ediyor. 10 santimetre ya da 1 kilometre mesafede de aynı sonucun elde edileceğini vurguluyorlar.

Ronald Hanson’a göre, bu hız interneti güvenli hale getirdi. Bu nedenle kuantum interneti, çığır açan bir buluş olarak değerlendiriliyor.

2020’de hayata geçmesi bekleniyor…

QuTech, kuantum internetinin 2020 yılına kadar hayata geçirilmesini amaçlıyor. ABD’deki Harvard Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile Çin’deki bir laboratuvarın da aynı konuda çalışmalar yaptığını belirten Hollandalı bilim insanları, bu konuda ilk olabilmek için çabalıyor.

Yeni sistem ilk olarak Hollanda’daki Delft, Leiden, Amsterdam ve Lahey kentlerinde hayata geçirilecek. Bu kentlerde özel olarak elektronların iç içe geçebileceği son derece güçlü buzdolapları kurulacak.

Buradan fiber optik üzerinden dolaştırma işlemini sağlayan ışık sinyalleri kullanılacak. Bu sinyaller sayesinde kısa süre içinde hızlı, kesintisiz ve güvenli bir bağlantı sağlanacak.

Bilim insanları, kuantum dolanmasının, fikir olarak biraz Uzay Yolu (Star Trek) filmlerindeki ışınlanma sahnelerine benzediğine işaret ediyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica