Sağlık

Satterfield: “Borç ödenmezse Türkiye’ye ilaç satışı durabilir”

ABD'li büyükelçi, "Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecek. Bu da Türkiye'nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet değil" dedi.

Satterfield: “Borç ödenmezse Türkiye’ye ilaç satışı durabilir” … “ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durdurabileceğini söyledi…” detaylar haberimizde…

Satterfield: “Borç ödenmezse Türkiye’ye ilaç satışı durabilir”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda konuşan David Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2,3 milyar dolar borcu olduğunu iddia etti. ABD’li büyükelçi, söz konusu borcun geçen yıl 230 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Satterfield, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un bu konuyu geçen yıl Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüştüğünü ve ödemelerin zamanında yapılmasına ilişkin düzenlemelerin gerçekleştirileceğine dair kendisine güvence verildiğini belirtti.

“Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet değil”

Deutsche Welle Türkçe‘nin aktardığına göre, bir yıl sonra ABD’li şirketlerden borç indirimi talep edildiğini söyleyen Satterfield, borçların ödenmemesinin ya da ödemelerin eksik yapılmasının sonuçları olacağını kaydetti.

ABD’li büyükelçi, “Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecek. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet değil” dedi.

SOSYAL MEDYA YASASINA ELEŞTİRİ

Satterfield, Türkiye’de geçen temmuz ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasasına yönelik de eleştirilerde bulundu. Büyük sosyal medya şirketlerine tüketici verilerini Türkiye’de depolamayı şart koşmanın olumsuz sonuçları olabileceğini ileri süren Satterfield, bunun söz konusu şirketleri nihayetinde Türkiye piyasasından çıkmaya zorlayabileceğini ifade etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı