Raporlar

Aydın Köylüleri protesto etti ÇED toplantısı yapılamadı

Aydın Köylüleri protesto etti Jeotermal santrali için bakanlık ve şirket yetkililerince organize edilen ÇED toplantısı köylüler tarafından protesto edilince, yetkililer konuşamadan toplantıyı terk etmek zorunda kaldı. Aydın Köylüleri protesto etti detaylar haberimizde…

Aydın Köylüleri protesto etti

“Köylüler, Sarı Zeybek Jeotermal Santrali (JES) projesinin ÇED toplantısını protesto ettiler”

Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Kızılcaköy Mahallesi’ndeki köylüler Gürmat Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Sarı Zeybek Jeotermal Santrali (JES) projesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile şirket yetkililerince organize edilen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısını protesto etti.

“Aydın’ın içme suyu İkizdere Barajı kirlenmesin”

Toplantının yapıldığı çadıra ‘Aydın’ın içme suyu İkizdere Barajı kirlenmesin’ pankartı asan köylüler, ‘Ağaç yoksa hayat yoktur’, ‘Bu topraklar bizimdir, bizim kalacak’ yazılı dövizler taşıdı.

“Bakanlık ve Firma yetkilileri konuşma yapamadan toplantıyı terk etti”

Toplantının yapıldığı çadıra yoğun güvenlik önlemleri arasında gelen Bakanlık ve firma yetkilileri, köylülerin düdük ve ıslıklı protestosu karşısında konuşma yapamadan toplantıyı terk etmek zorunda kaldı.

“Bu toplantının yapılması gereken yer burası değil Kızılcaköy’dür”

Köylüler adına söz alan Kızılcaköylü Avukat Akın Yakan, toplantının usule aykırı düzenlendiğini belirtti. Yakan, “Bu toplantının yapılması gereken yer burası değil Kızılcaköy’dür. ÇED raporu için konuşacak olanlar da firma değil, Bakanlık yetkilileri olmalıdır. Yasalar bize bu jeotermal kuyularının birinci derecede tarım alanlarına ve su kaynaklarının olduğu yere yapılmaması gerektiğini söylüyor. Ama buna rağmen Aydın Valiliği ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bunların hiçbirini görmeden, mahkeme kararlarını dinlemeden karar veriyor.

“İkizdere Barajı ve onun kaynaklarıyla bütün ova sulanıyor”

Hiçbir şekilde yerleşim alanlarının olduğu yere JES yapılmaması gerekiyor. Burası su alanlarının göbeği, buraya bunun yapılmaması gerekiyor. Sulama alanı derken neyi kastediyoruz? İkizdere Barajı ve onun kaynaklarıyla bütün ova sulanıyor. Bu su kaynağının zehirlenmesi demek, bütün yer altı sularının da kirlenmesi demek. Yetişen bütün ürünlerle hepimizin zehirlenmesi demektir. Bu yüzden de JES‘e karşıyız” dedi.

“jeotermal santral istemiyoruz”

Ajans haberine göre köylüler de yaptıkları konuşmalarda jeotermal santral (JES) istemediklerini ifade etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica