Genel

Bilmemiz gereken faydalı ve pratik bilgiler

Bilmemiz gereken faydalı ve pratik bilgiler Devletten uzak ve TBMM‘den bağımsız Günlük hayatımızda ve anlık yaşantımızda başımıza bir şey gelmeden ihtiyaç duymadığımız bilgilerin, başımıza bir şey geldiğinde ise gerekli ve çok önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Bilmemiz gereken faydalı ve pratik bilgiler detaylar haberimizde…

Bilmemiz gereken faydalı ve pratik bilgiler

Cep telefonu kameralarınız bulanık fotoğraf çekmeye başladıysa ıslak bezle silmekle uğraşmayın; en kesin çözüm inanılmaz ama basit bir silgi, o kadar!

Kopup yere düşen bir yüksek gerilim hattında yeteri çok yüksek elektrik varsa bastığınız yerden elektrik çarpılabilirsiniz. Eğer kopmuş, yere düşmüş bir yüksek gerilim hattı görürseniz mutlaka yolunuzu değiştirin ve hemen yetkililere haber verin. Eğer kablo yanınıza düşerse ayaklarınızı birleştirin ve zıplayarak oradan uzaklaşın. Normal adımlar atarsanız elektrik sizi iki bacağınızdan da ayrı ayrı çarpabilir.

Kapalı alan yangınlarında ölümler yanmaktan değil dumandan boğulmaktan kaynaklanır. Bu tip yangın durumlarında yere yakın kalarak soluduğunuz duman seviyesini en aza indirin.

Yanan yağı asla su kullanarak söndürmeyin. Yağ molekülleri sıcak bir tavanın ya da tencerenin hemen dibine çöker ve alevlerin çok daha yükseğe çıkmasına sebep olur. Bunun yerine ocağı kapatıp, alevin üzerini kapatarak oksijen almasını önlemelisiniz.

Bilmemiz gereken faydalı ve pratik bilgiler

Hayatta kalma uzmanları ‘3ler Kuralı’nı daima hatırlatırlar. İnsanlar genellikle oksijen solumadan 3 dakika, ekstrem hava koşullarında barınak olmadan 3 saat, su içmeden 3 gün ve yemek yemeden 3 hafta hayatta kalabilir.

Birisine uzun bir sopayla vurarak hayatını kurtarabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu tür bir durumda yapılması gereken en doğru hareket elektriğin kaynağını kapatmak olsa da bunun mümkün olmadığı durumlarda yapılabilecek bir şey var. Uzun, sert ve iletken olmayan bir cisimle elektrik çarpılan kişiye sertçe vurup onun elektrikten kopmasını sağlayabilirsiniz.

Heimlich manevrasını kendi kendinize yaparak yemek borunuza takılmış bir şeyi çıkartmak mümkün. Daha güçlü olan elinizle yumruk yapın ve karnınızın üst kısmına kaburganızın bittiği yere koyun. Diğer elinizin avuç içini ise yumruğun üzerine koyun. Yumruk olan elinizi içeri ve yukarı yani diyaframa doğru güçlü bir şekilde ve ani bir hareketle bastırın; bunu birkaç kez yani boğazınıza kaçan şey çıkana kadar tekrar edebilirsiniz.

Uçakta size verilen can yeleğini aniden şişirme içgüdüsüne mutlaka hakim olun. Uçak suya ani iniş yapacaksa veya bir başka suyla temas edecekseniz can yeleğinizi inmeden önce şişirmeniz demek kabin içinde zor hareket edeceksiniz anlamına gelir. Önce bir çıkış kapısına gidin ya da yüzün ve daha sonra su üzerinde kalmak için can yeleğinizi şişirin.

Bilmemiz gereken faydalı ve pratik bilgiler

Size yaklaşan bir saldırganı çok parlak ışığı olan bir el feneri ile de etkisiz hale getirebilirsiniz. Agresif birinin size yaklaştığını fark ettiğinizde 300’den fazla ansi-lümen gücünde bir el fenerinin ışığını gözlerine tutmak size kaçmak için bir fırsat tanıyabilir. Üstelik gereksiz panik yapmış olsanız bile karşı tarafa biber gazı ya da elektrik şok cihazı kullanarak zarar vermiş olmazsınız.

Araç aynalarında kör noktalar olması kaçınılmaz ama riski azaltmanız için yapabileceğiniz bir şey var. Aracınızın yan aynalarını aracınızın kenarını çok az görebilecek şekilde ayarlarsanız yanlarda oluşabilecek kör noktaları ortadan kaldırabilirsiniz. Dikiz aynanız ise arkanızdaki aracı görmenizi sağlamalıdır. Yani sürücü koltuğuna oturduğunu zaman önce mutlaka aynalarınızı kontrol edin ve ayarlayın.

Güvenlik danışmanı Murali Krishnan yürürken akıllı telefon kullanmanın çok fazla bilişsel efor gerektirdiği için tehlikeli olduğunu söylüyor.

Islak olmak ve üşümek, kuru olmak ve sıcak kalmak arasında bağlar vardır. Soğuk ortamlarda vücut ısınızın kolayca düşmemesi için pamuk yerine yün giysiler tercih edebilirsiniz. Bu giysiler daha çok nem emerek vücudunuzun kuru kalmasını sağlayacaktır. Yani aslında kuru kalmak için elinizden geleni yapmanız gerekiyor!

Çok mecbur kalmadığınız takdirde asla kar yemeyin. Vücudunuz karı eritmek için oldukça fazla enerji harcar. Susuz kaldığınız zaman sadece son çare olarak kar yiyin çünkü vücudunuz kardan su elde etmek için fazlasıyla ısı vermek zorunda kalacaktır.

Bilmemiz gereken faydalı ve pratik bilgiler

Vücudunuza saplanmış bir nesneyi olduğu yerden çıkarmak kan kaybını arttıracaktır. Bunun yerine yarayı kapatıp kan kaybını yavaşlatarak profesyonel yardım alana kadar beklemelisiniz.

Bitter çikolata tüketiyorsanız aslında dişlerinize bakın neler oluyor?

Güneş görmediği sürece yüz yıllar boyu bozulmayan şey ne?

Türkiye gündemini şimdilik bir kenara bırakın. İşte pek çoğumuzun hiç bilmediği şaşırtan gerçekler…

Taklitçi ahtapot isimli ahtapot, sadece renk değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda dil balığı, aslan balığı ve deniz yılanı gibi hayvanların şekline de bürünebiliyor.

Peynir ve bitter çikolata, diş çürümesini önler.

Artık nesli tükenmiş olan ‘Yünlü mamut’ isimli mamut türünün canlıları Mısır Piramitleri inşa edilirken varlardı.

Kahve sarhoş bir insanın ayılmasına yardımcı olmaz. Hatta çoğu zaman alkolün etkisinin artmasına yol açar.

İnsanların kalça kemikleri betondan çok daha sağlamdır.

Yer çekimin bulunmadığı bir ortamda insan ağlayamaz. Çünkü gözyaşı yere doğru hareket edemez ve gözden çıkamaz.

Sivrisinek kovucu spreyler aslında sivrisineklere rahatsızlık verip yaklaşmasını engellemez. Sivrisineklerin alıcılarını bloke eder ve insanları bir anlamda gizler.

İki gözünüz var ve her biri 130 milyon görme siniri hücresinden oluşuyor. Ve her bir hücrenin içinde 100 trilyon atom olduğu düşünüldüğünde bu sayı evrendeki tüm yıldızların sayısından bile daha fazla…

Eğer bir kelimeyi hatırlamakta zorlanıyorsanız yumruğunuzu sıkın. Bu beyin aktivitenizin artmasına ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olur.

Acil durumlarda bir pastel 30 dakika boyunca yanabilir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica