Ekonomi

Bahri Odabaş: Fındık Üretmek Çok Çileli Bir İştir!

Bahri Odabaş: Fındık Üretmek Çok Çileli Bir İştir!

Fındık Alımındaki Yanlıştan Vaz Geçin! Yoksa Allaha Ve Millete Hesap Veremezsiniz!

MARSİAD Genel Başkanı Bahri Odabaş, iktidar tarafından açıklanan fındık taban fiyatının piyasada karşılığını bulmadığına ilişkin basın açıklamasında bulundu

Odabaş, yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yıllardır her fındık sezonunda öneri ve uyarılarda bulunuyoruz değişen hiçbir şey yok. Fındıktan Millet olarak yaklaşık 2 Milyar dolar civarında para kazanıyoruz. Fakat fındıkta tekel konumuna getirilen bir yabancı firma, en az 50 Milyar dolar kazanıyor! Peki Milyar dolarlık haksız kazanç kimlerin cebine giriyor?

ÇÖZÜMÜ ÇOK BASİT:

TMO yerine, açıkladığınız 54 .00 TL’den (bugün üretici fındığını 42,00 TL’den fazlaya satamıyor) fındık alan, fındığı yabancı firma gibi katma değerli ürüne dönüştüren, yerli girişimcilere, TMO’na sağladığınız kredinin sadece yarısını sağladığınız takdirde, yüzlerce Türk girişimci köylere kadar inip rekabet ortamında fındığı 54.00 TL’nin üzerinde satın alacak, devlete ödeyeceği stopaj, KDV, SGK vs. vergilerle kendilerine sağlanan imkanın en az 10 katını üç ay içinde devlete ödeyecek. Hem milyonlarca fındık üreticisi kazanacak hem devlet ve millet kazanacak. TMO’nun depolarına ve memurlarına ödenen paralar da devlet kasasında kalacak!

NEDEN YANAŞMIYORSUNUZ?

63 yıldır fındık üreten, fındığın gerçek değerini bulması için mücadele eden bir vatandaş, işadamı ve sivil toplum kuruluşu olarak bu yanlışları yapanlara hakkımı helal etmiyorum. Saygılarımla…”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica